Alarmujúca štúdia: Čas na odvrátenie klimatickej katastrofy sa kráti!

Vedci bijú na poplach: Pri súčasnom tempe emisií máme len tri roky na zabránenie katastrofálnym dopadom klimatickej zmeny.

Alarmujúca štúdia: Čas na odvrátenie klimatickej katastrofy sa kráti!
Zdroj: teraz.sk
Svet stojí na križovatke. Nová štúdia varuje, že ak globálne emisie nezačnú klesať, cieľ udržať otepľovanie pod 1,5°C bude čoskoro nedosiahnuteľný.

Content: Bonn 19. júna (TASR) - Ak sa nič nezmení, svet má len tri roky na to, aby obmedzil globálne otepľovanie na kritickú hranicu 1,5 stupňa Celzia. Vyplýva to z rozsiahlej štúdie, na ktorej participovalo viac ako 60 odborníkov z celého sveta. Správu priniesli agentúra DPA a stanica BBC.

Udržanie otepľovania pod touto hranicou je kľúčovým cieľom Parížskej klimatickej dohody z roku 2015, ktorá má zmierniť najhoršie dôsledky zmeny klímy.

Štúdia odhalila alarmujúce skutočnosti o tzv. "uhlíkovom rozpočte" – maximálnom množstve oxidu uhličitého, ktoré ešte môžeme vypustiť do atmosféry, aby sme neprekročili spomínanú hranicu. Podľa zistení vedcov, tento rozpočet bude vyčerpaný už v priebehu troch rokov.

Zmena klímy už teraz prispieva k častejším a intenzívnejším extrémom počasia, ako sú vlny horúčav. Taktiež spôsobuje zrýchlené topenie ľadovcov a zvyšovanie hladiny morí, čo ohrozuje pobrežné oblasti.

"Situácia sa vyvíja zlým smerom," varuje vedúci autor štúdie, profesor Piers Foster. "Sme svedkami bezprecedentných zmien, otepľovania planéty a zrýchľujúceho sa stúpania hladiny morí." Tieto zmeny, ako dodáva, boli predpovedané a sú priamo spojené s vysokými emisiami skleníkových plynov.

V roku 2020 vedci odhadovali, že ľudstvo môže vypustiť maximálne 500 miliárd ton oxidu uhličitého, aby si zachovalo 50% šancu na udržanie oteplenia pod 1,5 stupňa Celzia. Najnovšia štúdia však znižuje tento "uhlíkový rozpočet" na pouhých 130 miliárd ton oxidu uhličitého do roku 2025.

Tento dramatický pokles je spôsobený pretrvávajúcimi rekordnými emisiami oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov, ako je metán, a tiež spresnením vedeckých modelov.

Ak globálne emisie oxidu uhličitého zostanú na súčasnej úrovni, "uhlíkový rozpočet" sa vyčerpá v priebehu troch rokov. Vedci upozorňujú, že by to mohlo viesť k prekročeniu cieľa stanoveného v Parížskej dohode, hoci oteplenie planéty spôsobené človekom by s najväčšou pravdepodobnosťou prekročilo hranicu 1,5 stupňa Celzia až neskôr.

Hoci bol minulý rok prvým, kedy globálna teplota presiahla hranicu 1,5 stupňa Celzia, za oficiálne prekročenie limitu sa to bude považovať až po niekoľkoročnom presahovaní.