Alarmujúce zistenia: Väčšina budúcich lekárov chce opustiť Slovensko

Prečo mladí lekári odchádzajú? Prieskum odhalil kľúčové faktory, ktoré ovplyvňujú ich rozhodnutie opustiť Slovensko.

Alarmujúce zistenia: Väčšina budúcich lekárov chce opustiť Slovensko
Zdroj: teraz.sk
Prieskum odhalil, že až dve tretiny študentov medicíny plánujú po štúdiu pracovať v zahraničí, najčastejšie v Českej republike.

Content: Žilina 19. mája (TASR) - Slovenský zdravotnícky systém čelí hrozbe odlivu mozgov. Podľa prieskumu Slovenskej asociácie študentov medicíny (SloMSA), prezentovaného na konferencii KonMED 2025 v Žiline, len tretina študentov medicíny má v úmysle po ukončení štúdia pracovať na Slovensku.

Prezidentka SloMSA, Barbora Bôžeková, uviedla, že prieskum bol realizovaný formou dotazníka medzi študentmi a absolventmi lekárskych fakúlt. Z celkového počtu 98 respondentov, prevažne študentov všeobecného lekárstva, vyplynulo, že drvivá väčšina zvažuje pracovné príležitosti mimo Slovenska. "Dve tretiny našich študentov aktívne uvažujú o zamestnaní v Českej republike alebo iných krajinách," potvrdila Bôžeková.

Analýza dotazníkov odhalila hlavné dôvody, prečo študenti medicíny zvažujú odchod do zahraničia. "Kvalita pracovného prostredia bola najčastejšie uvádzaným dôvodom, ktorý spomenulo až 40 respondentov. Rovnako dôležitá je pre nich kvalita života, ktorá úzko súvisí s celkovou politickou situáciou na Slovensku. Platové podmienky sa umiestnili až na šiestom mieste, spolu s podporou pre mladých lekárov," dodala Bôžeková.

Monika Jankechová, riaditeľka odboru zdravotníckeho vzdelávania Ministerstva zdravotníctva SR, reagovala na výsledky prieskumu s tým, že zvýšenie platov lekárov v posledných rokoch mohlo prispieť k posunu platovej otázky v rebríčku priorít.

Zdôraznila však dôležitosť faktora kvality života. "Je zrejmé, že mladí ľudia, a to nielen medici, vnímajú spoločenskú situáciu veľmi citlivo. Z rozhovorov so študentmi stredných zdravotníckych škôl, vysokoškolákmi, sestrami, pôrodnými asistentkami a rádiológmi vyplýva, že vývoj v spoločnosti má priamy vplyv na ich rozhodovanie o budúcom pôsobení na Slovensku," povedala Jankechová.

Podľa Jankechovej by motiváciou pre študentov medicíny mohla byť ponuka benefitov a kariérneho rastu. "V prvom rade im musíme ponúknuť jasné možnosti kariérneho postupu. Okrem toho je dôležité vytvoriť im zázemie, napríklad prostredníctvom dostupného ubytovania, ktoré im umožní žiť na Slovensku kvalitný život," uzavrela Jankechová.

Konferencia KonMED 2025, organizovaná Slovenskou asociáciou študentov medicíny v spolupráci s Úradom Žilinského samosprávneho kraja, sa zaoberala aj témami ako inovatívne vzdelávanie v medicíne, transformácia kurikula a zlepšenie praxe budúcich lekárov.