Americké investície v Nemecku prudko klesajú, Čína preberá vedenie
Počet amerických investičných projektov v Nemecku zaznamenal strmý pád, zatiaľ čo Čína sa stala najväčším investorom. Aké sú dôvody a čo to znamená pre nemeckú ekonomiku?

Nová štúdia odhaľuje výrazný pokles investícií z USA v Nemecku, čo naznačuje presun priorít a rastúcu dominanciu čínskych investorov.
Content: Berlín, 15. mája (TASR) – Nemecko zaznamenalo v roku 2024 dramatický pokles investícií zo Spojených štátov. Podľa štúdie poradenskej spoločnosti EY klesol počet amerických investičných projektov o 27 % na 90, čo predstavuje najvýraznejší pokles spomedzi popredných európskych krajín. Informuje o tom agentúra DPA.
Šéf nemeckej divízie EY, Henrik Ahlers, poukázal na to, že v porovnaní s inými krajinami je pokles amerických investícií v Nemecku alarmujúci. V celej Európe sa investície z USA znížili v priemere o 11 %.
EY naznačuje, že Spojené štáty presúvajú svoje investičné zameranie späť na domáci trh, čo je na úkor európskych destinácií. Ahlers varuje, že skoré oživenie tohto trendu je nepravdepodobné, pričom ako hlavný dôvod uvádza nepredvídateľnú obchodnú politiku USA, ktorá vedie spoločnosti k prehodnocovaniu investičných plánov.
V roku 2024 sa Čína stala prvýkrát najväčším zahraničným investorom v Nemecku s 96 projektmi, hoci aj to predstavuje 3% pokles oproti predchádzajúcemu roku. Nemecko si však udržalo pozíciu najatraktívnejšej európskej destinácie pre čínske firmy.
Celkový počet zahraničných investičných projektov v Nemecku klesol minulý rok o 17 % na 608, čo je najnižšia úroveň od roku 2011. Pokles bol výraznejší ako v iných veľkých európskych ekonomikách.
V celej Európe klesol počet nových a rozšírených projektov zahraničných investorov o 5 % na 5383. Hoci aj Francúzsko a Spojené kráľovstvo zaznamenali pokles, v celkovom hodnotení si udržali náskok pred Nemeckom.
Ahlers upozorňuje na trvalý pokles atraktivity Nemecka pre zahraničných investorov. „Ostatné európske krajiny si splnili svoje úlohy,“ zdôraznil s odkazom na pokrok v digitalizácii verejných služieb a vytváranie podnikateľsky priaznivejšieho prostredia. Nemecko je naopak vnímané ako krajina s vysokými daňami, mzdovými nákladmi, cenami energií, byrokraciou a stagnujúcou ekonomikou.
Ahlers verí, že rozsiahly investičný balík novej vlády by mohol pomôcť zvrátiť negatívny trend. Kľúčové však bude zrýchlenie povoľovacích procesov, stabilné regulačné podmienky a zníženie daňového zaťaženia.