Analytici očakávajú prebytok zahraničného obchodu SR aj v júni
Slovenský zahraničný obchod by mal pokračovať v prebytku aj v júni, hoci vývoj ovplyvňujú faktory ako dovolenky a globálne ekonomické riziká.

Predbežné dáta Štatistického úradu SR ukazujú, že v máji 2025 dosiahol vývoz zo Slovenska hodnotu 9,4 miliardy eur, čo je o 3,1 % viac ako v rovnakom období minulého roka.
Content: Bratislava 9. júla (TASR) – Podľa analytikov by mal zahraničný obchod Slovenskej republiky vykazovať prebytky aj v júni. Ľubomír Koršňák z UniCredit Bank predpokladá, že napriek vplyvu celozávodných dovoleniek počas leta, by mal obchod zostať v pluse. Slabší domáci dopyt, ovplyvnený fiškálnou konsolidáciou, by mal prispieť k miernemu zvýšeniu prebytkov oproti minulému roku.
Koršňák upozornil na pomalé zotavovanie exportu, brzdené slabým zahraničným dopytom, najmä v Európe, a americkými clami na automobily. Investície a nový modelový cyklus automobiliek by mali podporiť vývoz áut. Uvoľnená menová politika ECB by mohla ku koncu roka povzbudiť dopyt po investičných tovaroch v eurozóne.
Dôležitým faktorom zostáva dovoz plynu. Nižšie zásoby naznačujú potrebu zvýšeného dovozu pred vykurovacou sezónou.
Tomáš Boháček z 365.bank upozorňuje, že zlepšenie obchodnej bilancie môže byť len dočasné, závislé od priemyslu a cyklického poklesu dovozu energií. Udržateľný prebytok si vyžaduje stabilný zahraničný dopyt a normalizáciu cien vstupov.
Podľa Boháčka je kľúčové sledovať vývoj dopytu v EÚ a Nemecku. Riziká pre zahraničný obchod sa zvyšujú v súvislosti s koncom výnimiek z recipročných ciel USA.
Matej Horňák zo Slovenskej sporiteľne zdôrazňuje, že budúci vývoj závisí od rokovaní medzi EÚ a USA. Lehota na zavedenie recipročných ciel bola opätovne posunutá na august. Rokovania sú logisticky a časovo náročné, najmä medzi silnými hospodárskymi blokmi. Neistota preto pretrváva.
ŠÚ SR informoval, že májový vývoz dosiahol 9,4 miliardy eur (medziročný nárast o 3,1 %). Dovoz klesol o 1,9 % na 8,8 miliardy eur. Zahraničný obchod dosiahol prebytok 560,8 milióna eur, čo je najviac od júna minulého roka.