APEC upozorňuje na negatívny dopad amerických ciel na globálny obchod

Členovia APEC varujú pred spomalením obchodu a ekonomického rastu v dôsledku ciel uvalených USA, ktoré ohrozujú globálnu obchodnú stabilitu.

APEC upozorňuje na negatívny dopad amerických ciel na globálny obchod
Zdroj: teraz.sk
Ministri obchodu členských krajín APEC diskutujú o narastajúcich obavách v Južnej Kórei.

Content: Soul, 15. mája (TASR) – Ázijsko-tichomorské hospodárske spoločenstvo (APEC) vyjadrilo vo štvrtok vážne znepokojenie nad negatívnym vplyvom amerických ciel na regionálny obchod. Ministri obchodu členských krajín sa stretávajú v Južnej Kórei, kde diskutujú o hroziacej stagnácii exportu a spomalení ekonomického rastu. Informácie pochádzajú z agentúr AFP a Reuters.

Globálna obchodná spolupráca čelí výzvam v dôsledku ciel uvalených administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré narušili zavedené trhové systémy. Blok združujúci 21 ekonomík predpokladá, že rast regionálneho exportu dosiahne v tomto roku len 0,4 %, čo je výrazný pokles oproti 5,7 % v predchádzajúcom roku. Tieto údaje boli zverejnené v správe o regionálnych trendoch počas zasadnutia ministrov obchodu na juhokórejskom ostrove Jeju. Očakáva sa aj spomalenie rastu importu na úroveň 0,1 %.

APEC revidoval aj odhad hospodárskeho rastu pre tento rok na 2,6 % z pôvodných 3,3 %, s predpokladom mierneho nárastu na 2,7 % v roku 2026.

"Rast obchodu v rámci APEC bude výrazne spomalený v dôsledku poklesu externého dopytu," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení APEC. Organizácia zároveň upozorňuje na rastúcu neistotu, ktorá negatívne ovplyvňuje obchod so službami a finančné trhy.

Rozsiahle clá uvalené Spojenými štátmi postihli viac ako polovicu členov APEC. Ilustratívnym príkladom je, že zatiaľ čo priemerné regionálne colné sadzby klesli z 17 % v roku 1989, kedy bolo fórum založené, na 5,3 % do roku 2021, obchod s tovarom sa v rovnakom období zvýšil viac ako deväťnásobne.

Vyššie clá a následné odvetné opatrenia vedú k "strate dôvery investorov, oslabeniu dopytu a potenciálnemu dopadu na zamestnanosť," uviedol Carlos Kuriyama, riaditeľ oddelenia na podporu politiky APEC. Dodal, že hoci APEC združuje rôznorodé ekonomiky, všetky čelia podobným výzvam.

Okrem ciel na oceľ, hliník a automobily, Trumpova administratíva začiatkom apríla oznámila zavedenie "recipročných" ciel pre obchodných partnerov, ktoré však dočasne pozastavila do júla s cieľom umožniť rokovania.

Tieto colné riziká ohrozujú hospodársku aktivitu a hrozí, že výrobcovia prenesú zvýšené náklady na spotrebiteľov, čo v konečnom dôsledku zníži dopyt po tovare, vysvetlil Kuriyama.

Na samite sa zúčastňuje aj americký obchodný zástupca Jamieson Greer, ktorý vedie bilaterálne rozhovory s viacerými účastníkmi, vrátane rokovaní s čínskym zástupcom pre medzinárodný obchod Li Čcheng-kangom.

Čína a Spojené štáty sa minulý víkend dohodli na dočasnom znížení niektorých vysokých ciel. Hoci ide o pozitívny krok, obchod sa zatiaľ nevrátil do stavu pred zavedením týchto opatrení.

Mnohé vlády v rámci APEC sa snažia zaviesť opatrenia na podporu obchodu, aby kompenzovali negatívne dopady nových bariér a obmedzení. Ich vplyv je však obmedzený.

"USA sú najväčším svetovým trhom a najväčšou ekonomikou, preto predstavujú významné percento globálnej ekonomiky," zdôraznil Kuriyama, podľa ktorého bude ťažké nájsť spôsob, ako nahradiť všetky tieto príležitosti.