Atentát na premiéra vyostril politickú klímu, tvrdí politológ

Atentát prehĺbil priepasť medzi koalíciou a opozíciou a otvoril priestor pre konšpirácie, tvrdí Marušiak. Ako sa zmenila politická scéna?

Atentát na premiéra vyostril politickú klímu, tvrdí politológ
Zdroj: teraz.sk
Rok po útoku na premiéra Roberta Fica v Handlovej, politológ Juraj Marušiak hodnotí dopad udalosti na slovenskú spoločnosť.

Content: Bratislava 15. mája (TASR) - Rok po atentáte na premiéra Roberta Fica, politológ Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied pre TASR skonštatoval, že slovenská spoločnosť prežíva obdobie zvýšenej konfrontácie. Vládna koalícia naďalej pripisuje opozícii politickú zodpovednosť za útok, čo podľa Marušiaka vedie k spochybňovaniu legitimity štátnych inštitúcií. Tento trend označil za mimoriadne nebezpečný.

„Koalícia viní opozíciu z podielu na atentáte, čím oslabuje jej právo kritizovať vládnu politiku. Páchateľa bez dôkazov označuje za opozičného aktivistu, argumentujúc jeho účasťou na niektorých protestoch. Účasť na demonštráciách však automaticky nerobí z človeka aktivistu žiadnej politickej strany,“ vysvetlil Marušiak. Dodal, že vyšetrovanie zatiaľ nepreukázalo prítomnosť spolupáchateľov. „Šírenie konšpiračných teórií má aj druhú stranu mince, keď približne 13 percent občanov spochybňuje samotný fakt, že k atentátu vôbec došlo,“ doplnil. Zároveň upozornil, že atentát sa začína zneužívať na kriminalizáciu opozície, čo predstavuje potenciálne nebezpečnú rétoriku.

Marušiak si všimol, že premiér po atentáte obmedzil svoju komunikáciu. „Komunikácia s médiami sa zhoršila a ešte viac sa prehlbuje rozdiel medzi spriaznenými a kritickými médiami,“ uviedol. Posilnenie ochrany ústavných činiteľov a prísnejšie tresty za nenávistné prejavy online aj offline považuje za logické kroky. „Otázkou však je, ako sa tieto opatrenia uplatňujú v praxi,“ dodal.

Zavedenie doživotnej renty pre premiéra a predsedu parlamentu v rámci balíka opatrení "lex atentát" nepovažuje za priamo súvisiace s útokom. Obmedzenie práva na zhromažďovanie je podľa neho diskutabilné. „Protesty pred domami politikov sú neštandardné a zasahujú do ich súkromia. Protesty pred úradom vlády a prezidentským palácom by však nemali byť obmedzované,“ zdôraznil. Prekvapuje ho, že téma atentátu rýchlo ustúpila do úzadia a nahradili ju iné témy, ako vzťahy s EÚ a Ruskom a finančná konsolidácia.

Premiéra Roberta Fica vážne postrelil 15. mája v Handlovej Juraj C., ktorému hrozí doživotný trest. Súdny proces by mal začať v júli.