Atómové elektrárne na Slovensku odolávajú horúčavám bez problémov
Slovenské elektrárne ubezpečujú, že vysoké teploty nepredstavujú hrozbu pre výrobu ani distribúciu elektrickej energie vďaka efektívnemu chladeniu.

Slovenské atómové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach potvrdzujú, že ani extrémne horúčavy neovplyvňujú ich prevádzku.
Content: Bratislava, 3. júla (TASR) – Napriek vlne horúčav, ktorá zasiahla Európu, slovenské atómové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach fungujú bez problémov. Spoločnosť Slovenské elektrárne (SE) informovala na svojej webovej stránke, že nedochádza k žiadnym obmedzeniam vo výrobe ani prenose elektrickej energie.
Kľúčom k stabilnej prevádzke aj počas vysokých teplôt je systém chladenia. V oboch elektrárňach sa používa technológia chladiacich veží, kde sa teplá voda z tretieho okruhu odparuje, a teda sa nevracia späť do riek, čím sa minimalizuje dopad na životné prostredie. „Naše technologické zariadenia sú navrhnuté tak, aby pracovali nepretržite, bez ohľadu na okolitú teplotu a klimatické podmienky Slovenska,“ uviedol Rastislav Adam, manažér riadenia prevádzky v Mochovciach.
Miroslav Ležovič, manažér údržby v Jaslovských Bohuniciach, dodal: „Teplota vody nie je limitujúcim faktorom, pretože elektráreň využíva odparovacie chladenie. Dôležité systémy sú štandardne chladené a teploty v technologických systémoch sú neustále monitorované.“
Slovenské elektrárne zdôrazňujú, že majú dostatočné zásoby vody na chladenie všetkých blokov. "Počas našej doterajšej prevádzky v Mochovciach a Bohuniciach sme nezaznamenali žiadne obmedzenia v dodávke vody. V letnom období sa spotreba vody pohybuje medzi 2500 a 3200 m3/h a maximálna teplota je zvyčajne okolo 24 - 25 stupňov Celzia. Máme dostatočné zásoby pre všetkých šesť blokov," uviedla spoločnosť SE.
Vysoké teploty neovplyvňujú ani distribúciu elektrickej energie. Transformátory sú vybavené nezávislým chladením s olejovou náplňou a nútenou cirkuláciou vzduchu, čo zabezpečuje ich spoľahlivú prevádzku.
Slovenské elektrárne poukázali na fakt, že extrémne horúčavy v iných európskych krajinách spôsobujú problémy niektorým jadrovým elektrárňam, najmä tým, ktoré využívajú prietočné chladenie. V takýchto prípadoch je potrebné obmedziť vypúšťanie zohriatej vody do riek, aby sa chránili vodné živočíchy a rastliny. Slovenské elektrárne však vďaka odlišnému systému chladenia týmto problémom nečelia.