Awn a Abbás rokujú o odzbrojení palestínskych táborov v Libanone
Prezidenti Awn a Abbás sa stretli v Bejrúte, aby prediskutovali citlivú otázku zbraní v palestínskych táboroch a hľadali spoločné riešenia.

Libanonský prezident a prezident Palestínskej samosprávy sa zhodli na potrebe odovzdania zbraní v palestínskych utečeneckých táboroch pod kontrolu libanonského štátu.
Content: Bejrút, 21. mája (TASR) – Prezident Libanonu Michel Aoun v stredu hostil prezidenta Palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása. Hlavnou témou ich rozhovorov bola snaha o odzbrojenie militantných skupín pôsobiacich v palestínskych utečeneckých táboroch na území Libanonu a zabezpečenie, aby všetky zbrane boli pod kontrolou libanonských štátnych orgánov. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr AFP a AP.
V spoločnom vyhlásení obaja lídri vyjadrili „presvedčenie, že obdobie nekontrolovaného držania zbraní mimo rámca libanonského štátu sa skončilo“. Zdôraznili, že výlučné právo na držbu zbraní majú mať len libanonské bezpečnostné zložky.
Podľa zdrojov z libanonskej vlády je cieľom návštevy prezidenta Abbása vytvorenie funkčného mechanizmu, ktorý zabezpečí odovzdanie zbraní militantov v táboroch. Obe strany sa dohodli na zriadení spoločného libanonsko-palestínskeho výboru. Tento výbor bude monitorovať situáciu v táboroch, pracovať na zlepšení životných podmienok utečencov a zároveň rešpektovať libanonskú suverenitu a zákony.
Agentúra OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) odhaduje, že v Libanone žije približne 222 000 palestínskych utečencov. Mnohí z nich prebývajú v preplnených táboroch, ktoré sú mimo kontroly štátu. Utečenci prichádzali do Libanonu postupne, najmä po vzniku Izraela a po Šesťdňovej vojne. Bezpečnosť v táboroch dlhodobo zabezpečujú palestínske ozbrojené skupiny ako Fatah a Hamas.
V marci tohto roku Izrael zintenzívnil letecké útoky na Libanon v reakcii na raketové útoky na severný Izrael, za ktoré bol údajne zodpovedný Hamas operujúci z južného Libanonu. Po týchto útokoch libanonské úrady zatkli takmer desať osôb podozrivých zo zapojenia do týchto operácií. Hamas bol následne pod tlakom donútený vydať troch svojich ozbrojencov.
Agentúra AP pripomína, že vláda v Bejrúte sa po vojne medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh usiluje o posilnenie svojej autority na celom území krajiny.