Bielorusko: Politický väzeň zomrel v trestaneckej kolónii
Vaľancin Štermer zomrel vo väzení. Bol odsúdený za kritiku Lukašenka a invázie na Ukrajinu. Aktivisti hovoria o zhoršujúcom sa stave politických väzňov.

Vaľancin Štermer, 61-ročný politický väzeň, zomrel v bieloruskej trestaneckej kolónii známej pre svoje neľudské podmienky. Ľudskoprávni aktivisti upozorňujú, že pred uväznením prekonal mŕtvicu.
Content: Minsk 22. mája (TASR) – Vaľancin Štermer, 61-ročný politický väzeň, zomrel v bieloruskom väzení, kde si odpykával päťročný trest. Štermer bol v októbri 2023 odsúdený za „urážku“ prezidenta Alexandra Lukašenka a kritiku ruskej agresie na Ukrajine. Zomrel v trestaneckej kolónii v meste Šklov, informovala ľudskoprávna organizácia Viasna, citujúc agentúru AP.
Presné okolnosti a dátum Štermerovej smrti zatiaľ nie sú známe. Podnikateľ bol označený za „extrémistu“ a „teroristu“, čo viedlo k obzvlášť tvrdému zaobchádzaniu vo väzení, uvádza AP.
Podľa Viasny je Štermer už ôsmym politickým väzňom, ktorý zomrel vo väzbe od roku 2020, kedy po sporných voľbách vypukli masové protesty. Tie režim brutálne potlačil a uväznil tisíce ľudí. V súčasnosti je v Bielorusku takmer 1200 politických väzňov, vrátane Alesa Biaľackého, zakladateľa Viasny a nositeľa Nobelovej ceny za mier.
Hoci Bielorusko nedávno prepustilo niekoľko politických väzňov, vrátane občanov USA, čo niektorí vnímali ako snahu Lukašenka o zlepšenie vzťahov so Západom, mnohí ďalší ostávajú za mrežami.
Podmienky v kolónii, kde zomrel Štermer, sú známe ako obzvlášť kruté. Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že Štermer pred uväznením prekonal mŕtvicu. Napriek tomu bol umiestnený do väzenskej cely. Mal problémy s rečou, chôdzou a po páde si poranil ruku, no nebola mu poskytnutá lekárska pomoc. V rovnakej väznici zomrel v roku 2021 aj politický väzeň Vitold Ašurok.
Experti OSN upozorňujú, že v Bielorusku je najmenej sedem politických väzňov so zdravotným postihnutím a ďalších 78 trpí chronickými ochoreniami. Vo svojej májovej správe vyjadrili hlboké znepokojenie nad prípadom Viktorije Kulšaovej, odsúdenej za účasť na protestoch, ktorá od konca apríla drží hladovku.
Lukašenko vládne Bielorusku viac ako 30 rokov. Po prezidentských voľbách v roku 2020, ktoré boli doma i v zahraničí označené za zmanipulované, vypukli masové protesty. Bezpečnostné zložky brutálne zasiahli, zadržali vyše 65 000 ľudí a mnohí opoziční predstavitelia boli uväznení alebo ušli do zahraničia, rovnako ako tisíce ďalších Bielorusov.