Blanár: Slovensko bude v EÚ rozpočte hájiť slovenské záujmy
Slovensko sa chystá aktívne presadzovať svoje záujmy pri rokovaniach o novom rozpočte EÚ, pričom kľúčovými oblasťami sú kohézia a poľnohospodárstvo.

Minister Blanár zdôraznil, že návrh rozpočtu EÚ znižuje podiel na politikách, ktoré sú pre Slovensko dlhodobo prioritné.
Content: Bratislava 17. júla (TASR) – Nový rozpočet Európskej únie musí klásť dôraz na súdržnosť, podporu poľnohospodárstva a adekvátne reagovať na aktuálne výzvy. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) v reakcii na návrh Viacročného finančného rámca EÚ na roky 2028 – 2034, ktorý Európska komisia predstavila v stredu (16. júla). Slovensko bude počas rokovaní prioritne obhajovať svoje národné záujmy, oznámilo vo štvrtok Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
„Spoločný európsky rozpočet predstavuje pre Slovensko významný nástroj pre investície, modernizáciu a zmierňovanie regionálnych rozdielov. Preto je nevyhnutné, aby bol nastavený spravodlivo, predvídateľne a s ohľadom na rôznorodé potreby jednotlivých členských štátov,“ povedal Blanár, pričom poukázal na plánované navýšenie finančného rámca v porovnaní so súčasným rozpočtom.
Slovensko kriticky vníma posun od rovnováhy medzi financovaním tradičných a osvedčených politík a rastúcim počtom nových priorít, ktorý navrhuje Európska komisia. Blanár zdôraznil, že Slovensko bude presadzovať rovnováhu medzi tradičnými politikami a novými výzvami, ktorým Únia čelí. Je presvedčený, že kohézia a poľnohospodárstvo by mali zostať hlavnými piliermi rozpočtu, pretože priamo ovplyvňujú slovenské regióny, vidiek, zamestnanosť a potravinovú bezpečnosť.
Podľa ministra Blanára majú politiky, ktoré sú pre Slovensko dlhodobo kľúčové, v navrhovanom rozpočte menší podiel ako doteraz. „Počas nadchádzajúcich rokovaní sa preto zameriame na udržanie silnej kohéznej politiky a budeme sa usilovať o úplnú konvergenciu priamych platieb v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky, aby boli podmienky pre poľnohospodárov vo všetkých členských štátoch férové a platby spravodlivé. Nie je akceptovateľné, aby slovenský farmár dostával výrazne menej ako farmár v inej krajine EÚ,“ dodal Blanár.
Slovenská republika zároveň upozorňuje, že je dôležité zachovať predvídateľnosť a stabilitu rozpočtu aj v rámci pripravovaných zmien, aby mali príjemcovia eurofondov istotu, že sa na fondy EÚ môžu dlhodobo a spoľahlivo spoliehať.