Bosnianska Republika Srbská Plánuje Zriadiť Záložnú Políciu, EÚ Kritizuje
Plány bosnianskych Srbov na zriadenie záložnej polície vyvolali ostrú kritiku EÚ a obavy z destabilizácie krajiny. Čo hrozí Bosne a Hercegovine?

Republika Srbská zdôvodňuje zavedenie záložného policajného zboru potrebou posilnenia bezpečnosti a zvládania krízových situácií, čo však vyvoláva obavy a kritiku.
Content: Sarajevo 4. júla (TASR) – Európska únia vyjadrila znepokojenie nad plánmi Republiky Srbskej (RS) zriadiť záložný policajný zbor, namiesto posilnenia existujúcich zložiek, ktoré čelia personálnym problémom. TASR preberá správu agentúry HINA.
Snemovňa RS, ovládaná stranou Milorada Dodika, schválila novelu zákona o vnútrajšku, ktorá umožňuje vznik novej policajnej jednotky.
Predstavitelia Republiky Srbskej argumentujú, že záložný zbor je nevyhnutný pre udržanie verejného poriadku a reakciu na mimoriadne udalosti. Ministerstvo vnútra uvádza, že zbor s 5500 príslušníkmi má deficit 1000 policajtov, čo obmedzuje jeho operačné schopnosti. Ubezpečujú, že záložné sily nebudú tvoriť viac ako 20% celkového počtu policajtov a zbrane budú používať len v nevyhnutných prípadoch.
Opozícia ostro kritizuje tento krok a obviňuje Dodika zo snahy vytvoriť si osobnú "garda", ktorá mu má zabezpečiť udržanie moci, pripomínajúc tak elitnú stráž rímskych cisárov.
Delegácia EÚ vyjadrila poľutovanie nad rozhodnutím parlamentu RS a označila ho za zbytočné a kontraproduktívne, zvyšujúce riziko ďalšieho rozdelenia krajiny. EÚ vyzýva na systémové riešenia pre zabezpečenie dlhodobej stability a boj proti kriminalite a korupcii, čo je kľúčové po začatí prístupových rozhovorov s Bosnou a Hercegovinou v marci 2024.
Premiér Federácie Bosny a Hercegoviny (FBaH) Nermin Nikšič označil plán RS za nebezpečný a provokatívny krok. Minister vnútra FBaH Ramo Isak reagoval vyhlásením, že aj Federácia zváži zriadenie záložných policajných síl.
Agentúra HINA upozorňuje, že posilňovanie polície RS prichádza v čase politickej krízy, kedy polícia RS otvorene vzdorovala štátnym bezpečnostným zložkám, ktoré sa pokúšali predvolať Dodika na výsluch.
Dodika odsúdili v marci na rok väzenia a zákaz politickej činnosti za nerešpektovanie rozhodnutí vysokého predstaviteľa OSN pre BaH Christiana Schmidta, ktorý dohliada na dodržiavanie Daytonskej mierovej dohody. Bosnianski Srbi Schmidtovu legitimitu neuznávajú.