Británia a USA rokujú o clách na oceľ: Hrozí zvýšenie sadzieb?
Londýn sa snaží odvrátiť hrozbu zvýšenia ciel na oceľ do USA. Rokovania s Washingtonom sú kľúčové pre budúcnosť britského oceliarstva.

Po úspešnej dohode, ktorá chráni britských výrobcov áut a lietadiel pred americkými clami, pokračujú rokovania o výnimke pre oceliarsky priemysel.
Content: Londýn (TASR) – Snahy o dosiahnutie dohody s USA, ktorá by Spojené kráľovstvo uchránila pred clami na dovoz ocele, pokračujú. Potvrdil to úrad britského premiéra v čase, keď sa blíži termín pre prípadné zvýšenie ciel a oceliarsky priemysel nalieha na urýchlené riešenie. Informuje o tom agentúra DPA.
Spojené kráľovstvo už predtým vyrokovalo dohodu, ktorá eliminuje hrozbu ciel pre výrobcov automobilov a leteckej techniky. Avšak rokovania o zmiernení dopadov na britský oceliarsky priemysel stále prebiehajú. Existuje reálne riziko, že súčasná 25% colná sadzba by sa mohla už v stredu zvýšiť na 50%.
Podľa správ narastá tlak zo strany USA na krajiny, ktorým hrozia clá, aby uzavreli obchodné dohody. Nejasnosti v americkej administratíve ešte prehĺbil minister obchodu Howard Lutnick, ktorý naznačil zavedenie ciel už 9. augusta pre obchodných partnerov, ktorí v týchto dňoch dostávajú informačné listy.
Bývalý prezident Trump mal svojmu kabinetu povedať, že rokovania o obchodných dohodách sú príliš zdĺhavé, a preto krajinám posiela listy s informáciami o colných sadzbách. V príspevku na sociálnej sieti Truth Social v utorok večer uviedol, že listy adresované „minimálne siedmim krajinám“ budú zverejnené v stredu ráno a ďalšie popoludní, no konkrétne krajiny nešpecifikoval.
Gareth Stace, riaditeľ organizácie UK Steel, zdôraznil potrebu „rýchleho a pozitívneho riešenia na ochranu pracovných miest, hospodárskeho rastu a obnovenie dôvery v britský oceliarsky sektor.“
Úrad premiéra na Downing Street 10 v utorok potvrdil, že medzi predstaviteľmi Spojeného kráľovstva a USA prebiehajú rokovania o zabezpečení nulových ciel na dovoz ocele do USA. „Vláda sa naďalej intenzívne snaží zabezpečiť, aby britské podniky mohli čo najskôr profitovať z dohody,“ uviedol hovorca Downing Street 10. Na otázku, či vláda rozumie frustrácii britských oceliarov, odpovedal, že chcú, aby dohoda nadobudla platnosť „čo najskôr“.