Bulharsku zelená pre euro: Cesta do eurozóny otvorená

Ministri financií EÚ definitívne schválili vstup Bulharska do eurozóny. Od roku 2026 bude euro oficiálnou menou krajiny.

Bulharsku zelená pre euro: Cesta do eurozóny otvorená
Zdroj: teraz.sk
Po rokoch príprav a splnení kritérií sa Bulharsko blíži k nahradeniu svojej národnej meny eurom.

Content: Brusel 8. júla (TASR) – Bulharsko urobilo významný krok k prijatiu eura. Ministri financií Európskej únie (Ecofin) dali v utorok v Bruseli definitívne „áno“ vstupu Bulharska do eurozóny. Od 1. januára 2026 by sa tak Bulharsko malo stať 21. členom menovej únie.

Rozhodnutie ministrov financií členských štátov EÚ bolo očakávané. Európska komisia už začiatkom júna potvrdila, že Bulharsko splnilo všetky potrebné ekonomické podmienky pre prijatie eura. Kladné stanovisko vydala aj Európska centrálna banka (ECB).

Napriek tomuto posunu však prechod na euro v Bulharsku naráža na odpor časti verejnosti. Ulice Sofie boli v posledných týždňoch svedkami protestov tisícov ľudí, ktorí vyjadrovali obavy z negatívnych dopadov na ceny a životnú úroveň. Tieto obavy môžu využívať politické sily s protieurópskymi a proruskými postojmi.

„Dnešný deň je významným míľnikom. Bulharsko sa stáva 21. členom eurozóny. Je to výsledok dlhodobého procesu a intenzívnej prípravy. Blahoželám Bulharsku k tomuto úspechu,“ povedala dánska ministerka hospodárstva Stephanie Loseová, ktorá predsedala rokovaniam ministrov.

Rada EÚ vo svojej tlačovej správe uviedla, že konverzný kurz medzi eurom a bulharským levom bude fixne stanovený na 1,95583 leva za 1 euro. Tento kurz zodpovedá súčasnému kurzu leva v mechanizme výmenných kurzov ERM II.

Agentúra AFP informovala, že podľa prieskumov verejnej mienky takmer polovica Bulharov nesúhlasí s prijatím eura v roku 2026. Zástancovia eura argumentujú, že ide o dôležitý krok, ktorý posilní pozíciu Bulharska v Európe a ochráni ho pred vplyvom Ruska.

Bulharsko pôvodne plánovalo vstúpiť do eurozóny skôr, avšak vysoká inflácia a politická nestabilita tento proces oddialili.

Euro bolo zavedené v roku 1999 pre elektronické platby a v roku 2002 sa objavilo v podobe bankoviek a mincí, ktoré nahradili národné meny v 12 krajinách EÚ. Neskôr sa pridalo ďalších osem štátov.

Teoreticky sú všetky členské štáty EÚ povinné prijať euro, ak splnia stanovené kritériá. Výnimku má Dánsko, ktoré si vyrokovalo možnosť neúčasti v eurozóne.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)