Bývalý minister Mexika a jeho manželka majú zaplatiť miliardy dolárov

Súd v USA nariadil exministrovi a jeho manželke zaplatiť obrovské odškodné Mexiku. Dôvodom sú obvinenia z korupcie a prepojenia na drogový kartel.

Bývalý minister Mexika a jeho manželka majú zaplatiť miliardy dolárov
Zdroj: teraz.sk
Americká sudkyňa rozhodla, že Genaro García Luna a jeho manželka Linda Cristina Pereyrová musia zaplatiť Mexiku odškodné vo výške viac ako 2,4 miliardy dolárov.

Content: Mexiko/Washington 23. mája (TASR) – Genaro García Luna, bývalý mexický minister verejnej bezpečnosti, ktorý si v USA odpykáva 38-ročný trest väzenia, bol spolu so svojou manželkou Lindou Cristinou Pereyrovou odsúdený na zaplatenie viac ako 2,4 miliardy dolárov mexickej vláde. Rozhodnutie padlo vo štvrtok v občianskoprávnom konaní na súde na Floride, informovala agentúra AFP.

García Luna bol v roku 2023 uznaný vinným z prijímania úplatkov od drogového kartelu Sinaloa. Výmenou za milióny dolárov mal kartelu umožňovať nerušené pašovanie kokaínu, hoci jeho úlohou bolo proti nemu bojovať.

Ide o najvyššie postaveného mexického predstaviteľa, ktorý bol kedy súdený v Spojených štátoch. Niekdajší "superpolicajt" si trest odpykáva za rozsiahlu korupciu a pranie špinavých peňazí v súvislosti s desiatkami štátnych zákaziek.

Sudkyňa Lisa Walshová nariadila Garcíovi Lunovi zaplatiť viac ako 747 miliónov dolárov a jeho manželke Linde Cristine Pereyrovej viac než 1,7 miliardy dolárov. Rozsudok je výsledkom žaloby podanej mexickou vládou na Floride v septembri 2021. Podľa vyhlásenia vlády suma, ktorú súd priznal, je trojnásobkom pôvodne požadovanej sumy.

V rokoch 2001 až 2012 zastával García Luna významné pozície v mexických bezpečnostných zložkách. Do roku 2006 viedol mexickú obdoba FBI a následne pôsobil ako minister verejnej bezpečnosti za prezidenta Felipeho Calderóna, kde riadil federálnu políciu a protidrogové operácie.

Po odchode z funkcie sa presťahoval na Floridu. Podľa jeho právnikov sa pred zatknutím v roku 2019 živil ako poradca.

García Luna a jeho spolupracovníci založili spoločnosti, ktoré počas jeho pôsobenia vo funkcii ministra a aj po ňom získali 30 sporných štátnych zákaziek. Tieto zmluvy sa týkali napríklad sledovacích a komunikačných zariadení pre väznice a spravodajské služby. Existujú podozrenia, že zákazky boli predražené a v jednom prípade dokonca sfalšované, uvádza agentúra AP.

Peniaze zo zákaziek mali byť presmerované na zahraničné účty, mnohé z nich založené na Barbadose, a následne presunuté do Miami na nákup luxusných nehnuteľností a veteránov, vrátane vozidiel Mustang zo 60. a 70. rokov. Spolu so svojimi spoločníkmi si kúpili aj luxusné športové autá značiek Lamborghini a Ferrari.