Čagoské ostrovy: Británia prenechala kontrolu Mauríciu
Historický moment: Británia odovzdala Mauríciu kontrolu nad Čagoskými ostrovmi po desaťročiach sporov. Čo to znamená pre budúcnosť regiónu?

Po dlhých sporoch a súdnych ťahaniciach, Veľká Británia oficiálne odovzdala Mauríciu suverenitu nad Čagoskými ostrovmi.
Content: Londýn 22. mája (TASR) – Britská vláda, vedená premiérom Keirom Starmerom, podpísala dohodu o prenose zvrchovanosti nad Čagoskými ostrovmi v Indickom oceáne na Maurícius. Tento krok, ktorý bol dlho odkladaný pre právne prekážky, sa uskutočnil po zrušení predbežného opatrenia súdom vyššej inštancie. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr AP, Reuters a AFP.
Dohoda umožňuje Británii naďalej využívať strategicky významnú americko-britskú leteckú základňu na atole Diego Garcia po dobu nasledujúcich 99 rokov. „Strategická poloha základne je pre Spojené kráľovstvo neoceniteľná, od podpory operácií proti terorizmu v Iraku a Afganistane, až po monitorovanie bezpečnostných hrozieb v Červenom mori a Indopacifiku,“ zdôraznil Starmer na tlačovej konferencii. „Uzavretím tejto dohody sme zabezpečili dlhodobú ochranu, ktorá umožní základni naďalej plniť svoju funkciu po celé storočie.“
Pôvodné plány na slávnostné odovzdanie ostrovov Mauríciu prostredníctvom virtuálnej ceremónie boli odložené kvôli súdnemu predbežnému opatreniu, podanému dvoma britskými občiankami narodenými na Čagoských ostrovoch.
Tieto ženy patria k približne 2000 pôvodným obyvateľom ostrovov, ktorých Británia vysídlila v 60. rokoch minulého storočia, aby uvoľnila miesto pre vojenskú základňu. Argumentovali, že prenesenie zvrchovanosti na Maurícius by návrat do ich pôvodného domova ešte viac skomplikoval. Sudca Martin Chamberlain však po vypočutí rozhodol o zrušení predbežného opatrenia s tým, že nie je dôvod na jeho ďalšie predlžovanie.
Čagoské ostrovy, doteraz súčasť Britského indickooceánskeho územia, sa nachádzajú približne 500 kilometrov južne od Maldív a asi 2000 kilometrov severovýchodne od Maurícia. Skladajú sa z približne 60 atolov s celkovou rozlohou približne 60 štvorcových kilometrov. Napriek strategickému významu ostrovov sa Británia minulý rok rozhodla vrátiť ich Mauríciu, od ktorého ich odtrhla v roku 1965 počas koloniálnej éry.