Carnacké megality vo Francúzsku: Nový prírastok do UNESCO
Viac ako 550 kamenných pilierov, svedkov dávnej minulosti, sa stalo súčasťou svetového kultúrneho dedičstva. Čo to znamená pre región a pre samotné megality?

Starobylý komplex kamenných menhirov v Carnacu, siahajúci do obdobia neolitu, bol oficiálne zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Content: Paríž, [Dátum] (TASR) – UNESCO v sobotu potvrdilo výnimočnú hodnotu megalitov v Carnacu, rozsiahleho súboru menhirov situovaného v Bretónsku, čím mu zabezpečilo miesto medzi pamiatkami svetového dedičstva. Informuje o tom agentúra AFP.
Tento unikátny komplex, pozostávajúci z vyše 550 kamenných pilierov, bol vytvorený v období neolitu pred viac ako dvoma tisícročiami. Rozprestiera sa na ploche približne 1000 kilometrov štvorcových a každoročne priťahuje takmer 300 000 návštevníkov.
UNESCO vo svojom vyhlásení zdôraznilo, že „megality sú mimoriadnym svedectvom o technickej zdatnosti a zručnosti neolitických komunít. Svedčia o ich schopnosti ťažiť, transportovať a manipulovať s obrovskými kameňmi a zemou, aby vytvorili komplexný symbolický priestor, ktorý odzrkadľuje jedinečný vzťah obyvateľstva k svojmu okoliu.“
Carnacké megality sa stali 54. francúzskou pamiatkou, ktorá bola zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Očakáva sa, že tento zápis prispeje k rozvoju cestovného ruchu v regióne a zároveň uvoľní finančné prostriedky na ochranu a konzerváciu tejto výnimočnej pamiatky.