Čína odmieta snahy o vojenskú prítomnosť v Tichomorí, reaguje na obavy
Čínska ambasáda popiera snahy o budovanie vojenských základní v Tichomorí, reagujúc na vyjadrenia fidžijského premiéra. Aký je skutočný zámer Pekingu?

Peking reaguje na narastajúce obavy ohľadom jeho vplyvu v tichomorských ostrovných štátoch.
Content: Suva, 3. júla (TASR) – Čínske veľvyslanectvo na Fidži rázne odmietlo tvrdenia, že by Čína mala záujem o zriadenie vojenských základní alebo o presadzovanie sféry vplyvu v tichomorských ostrovných štátoch. Táto reakcia prišla ako odpoveď na vyjadrenia fidžijského premiéra Sitiveniho Rabuku, ktorý vyjadril obavy, že Čína má takéto ambície a že ostrovné štáty sa s touto situáciou snažia vyrovnať. Informuje o tom agentúra Reuters.
„Tvrdenia o tom, že Čína buduje vojenské základne v Tichomorí, sú absolútne nepodložené,“ uviedol hovorca čínskeho veľvyslanectva na Fidži. Podľa jeho slov sa čínska prítomnosť v regióne zameriava na rozvoj infraštruktúry, ako sú cesty a mosty, s cieľom zlepšiť životné podmienky miestnych obyvateľov. „Naším cieľom nie je rozmiestňovanie vojsk ani budovanie vojenských zariadení. Čína nemá záujem o geopolitické súperenie a neusiluje sa o vytvorenie akejkoľvek 'sféry vplyvu',“ zdôraznil hovorca.
Agentúra AFP pripomína, že Čína už dlhodobo posilňuje svoj vplyv v tichomorských ostrovných štátoch. Investovala značné finančné prostriedky do výstavby športových štadiónov, vládnych budov, nemocníc a cestnej infraštruktúry v krajinách ako Šalamúnove ostrovy a Vanuatu. V dôsledku týchto aktivít Šalamúnove ostrovy, Kiribati a Nauru v posledných rokoch prerušili diplomatické styky s Taiwanom a nadviazali ich s Čínou.
Fidžijský premiér Rabuka v stredu odmietol špekulácie, že by Peking mohol svoj narastajúci vplyv premeniť na trvalú vojenskú prítomnosť a zriadiť základne v ostrovných štátoch. Napriek tomu dohoda medzi Šalamúnovými ostrovmi a Čínou z roku 2022 vyvoláva obavy, že Peking by sa mohol v budúcnosti pokúsiť využiť toto súostrovie ako vojenskú základňu.
„Keby chceli prísť, kto by ich tu privítal? Fidži určite nie. A myslím si, že Čína si to dobre uvedomuje,“ povedal Rabuka novinárom počas podujatia v Austrálii. Fidži spolupracuje s Čínou v oblasti rozvoja, ale je proti tomu, aby si Peking v regióne zriadil vojenskú základňu. Dodal, že Čína ju vôbec nepotrebuje na to, aby v oblasti uplatňovala svoj vplyv.
Bývalý námestník ministra zahraničných vecí USA Kurt Campbell už v novembri minulého roka vyzval nastupujúcu administratívu prezidenta Trumpa, aby sa naďalej zameriavala na oblasť južného Tichého oceánu, pretože sa obáva, že Čína sa usiluje o vybudovanie základní na tamojších ostrovoch.