Colná dohoda s USA: Zväzy vítajú, no varujú pred stratou konkurencieschopnosti
Slovenskí zamestnávatelia vítajú dohodu EÚ a USA o clách, no upozorňujú, že hlavnou výzvou pre Európu zostáva klesajúca konkurencieschopnosť.

Zamestnávateľské organizácie na Slovensku pozitívne hodnotia uzavretie colnej dohody medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými, avšak poukazujú na pretrvávajúce obavy o konkurencieschopnosť európskych firiem.
Content: Bratislava - Zamestnávateľské zväzy na Slovensku reagovali na nedávno uzavretú colnú dohodu medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými. Hoci ju považujú za krok správnym smerom, zdôrazňujú, že najväčším problémom pre európske firmy zostáva klesajúca konkurencieschopnosť na globálnom trhu. Zväzy vyzývajú na urýchlené prijatie opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia a podporu inovácií.
Rastislav Machunka, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, uviedol: „Pre Slovensko, ako silne exportne orientovanú ekonomiku, je táto dohoda dôležitá. Aj keď sme sa vyhli najhoršiemu scenáru v podobe 30-percentných ciel, dohodnutých 15 % stále predstavuje záťaž pre naše firmy. Očakávali sme ambicióznejšiu dohodu s nižšími clami.“ Machunka zároveň ocenil snahu európskych vyjednávačov, no dodal, že výsledok mohol byť pokrokovejší, ak by americká strana prejavila väčšiu ochotu k ústupkom.
Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) prostredníctvom svojho generálneho sekretára Martina Hoštáka vyjadrila presvedčenie, že dohoda prispeje k stabilizácii transatlantických vzťahov a zabráni obchodnej vojne. „Otvorený a pravidlami riadený obchod je kľúčový pre európsku konkurencieschopnosť. Teraz je dôležité zabezpečiť, aby dohoda vyvážila ochranu citlivých sektorov s udržaním strategickej spolupráce s USA,“ povedal Hošták.
Klub 500 rovnako víta ukončenie obdobia neistoty. Výkonný riaditeľ Klubu 500, Tibor Gregor, však zdôraznil: „Problémom číslo jeden pre EÚ nie sú clá, ale dlhodobo klesajúca konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva. Potrebujeme sa zamerať na zlepšenie podnikateľského prostredia a podporu inovácií.“
Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD), označil dohodu za kompromis, ktorý síce odvrátil najhoršie, no nerieši podstatu problému. „Pätnásťpercentné clo nie je zanedbateľné, najmä pre sektory s nízkymi maržami, ako je automobilový priemysel. Bude mať dopad na ceny a dopyt po európskych produktoch v USA,“ dodal Lasz.
Dohoda bola uzavretá v nedeľu (27. 7.) medzi predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a prezidentom USA Donaldom Trumpom.