ČR pomáha s energiami: Príspevky pre rodiny s nízkym príjmom
Česká republika už roky úspešne dotuje energie pre nízkopríjmové rodiny. Ako funguje tento systém a prečo je považovaný za efektívnejší ako plošné dotácie?

Český model adresnej pomoci s energiami, na rozdiel od plošných opatrení, cieli na najzraniteľnejšie domácnosti.
Content: Bratislava 15. mája (TASR) - Česká republika disponuje zavedeným systémom adresnej podpory pre domácnosti s nízkymi príjmami, ktorý im pomáha zvládnuť vysoké ceny energií. Podpora je nárokovateľná a určená pre tých, ktorých náklady na bývanie, vrátane energií, presahujú 30 % ich čistého príjmu. Na rozdiel od toho, Maďarsko zvolilo cestu dotovaných nízkych cien energií, ale len do určitej miery spotreby. O týchto rozdielnych prístupoch informovali ekonóm Petr Bartoň a odborník na energetiku Balázs Feldsmann na stredajšej konferencii (14. apríla), ktorú organizoval Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS). Slovensko zatiaľ len pripravuje zavedenie adresnej pomoci s energiami.
„Nejde o novinku, tento systém funguje už 10 až 15 rokov, ešte pred energetickou krízou,“ vysvetlil Bartoň. Výška príspevku je obmedzená a štát stanovuje normatívy, nad ktoré sa dotácie nepreplácajú. Domácnosť dostane od štátu preplatenú časť nákladov, ktorá presahuje 30 % jej čistého príjmu, avšak maximálne do stanoveného limitu. Bartoň považuje tento prístup za najefektívnejší spôsob podpory nízkopríjmových obyvateľov, pretože nárok je posudzovaný automaticky po splnení kritérií a politici nemajú vplyv na výšku príspevkov.
Feldsmann poukázal na to, že Maďarsko pri dotovaní cien energií uplatnilo podobný prístup, aký na Slovensku navrhovala strana SaS. Štát určil limit spotreby plynu a elektriny, do ktorého domácnosti platia dotované nízke ceny. Nad hranicou 2523 kilowatthodín ročne pri elektrine a 1729 metrov kubických plynu však platia ceny aj osemnásobne vyššie. „Domácnosti sa veľmi rýchlo prispôsobili a logicky sa snažili zostať pod touto hranicou,“ konštatoval Feldsmann.
Bartoň kritizuje plošné stropovanie cien. Podľa neho by sa ceny nemali umelo ovplyvňovať a namiesto toho by sa mali zvýšiť príjmy ohrozených skupín. Aj Česko počas energetickej krízy okrem automatického príspevku pre nízkopríjmové domácnosti umelo znižovalo ceny energií, no podľa ekonóma tak štát posiela peniaze aj tým, ktorí ich nepotrebujú. Feldsmann upozornil na to, že niekto musí dotované ceny pre domácnosti zaplatiť a v prípade Maďarska na to doplácajú stredné a veľké firmy, ktoré platia vysoké ceny energií a strácajú konkurencieschopnosť.
Slovensko v minulosti využilo memorandum o spolupráci so Slovenskými elektrárňami a dohodlo s touto firmou dodávky elektriny pre domácnosti za ceny výrazne nižšie ako trhové alebo regulované. V prípade plynu štát stanovil maximálnu cenu pre domácnosti a rozdiel do výšky stanovenej Úradom pre reguláciu sieťových odvetví prepláca plynárom. Vláda sľubuje, že od budúceho roka prejde od plošného dotovania na adresnú pomoc, ktorá bude určená len pre nízkopríjmové domácnosti.