Dalajláma oslavuje 90 rokov: Prehovorí o svojom nástupcovi?

Tisíce veriacich sa zhromaždili na oslavách 90. narodenín dalajlámu. Očakáva sa vyjadrenie k nástupníctvu v kontexte čínskeho vplyvu.

Dalajláma oslavuje 90 rokov: Prehovorí o svojom nástupcovi?
Zdroj: teraz.sk
Duchovný vodca tibetského budhizmu, dalajláma, oslavuje 90. narodeniny. Očakáva sa, že sa vyjadrí k otázke svojej reinkarnácie a budúceho vodcu.

Content: Dharamsála, 30. júna (TASR) – V kláštornom komplexe McLeod Ganj v severnej Indii sa dnes zišli tisícky veriacich na modlitebnom zhromaždení, ktorým sa začali oslavy 90. narodenín dalajlámu, duchovného vodcu tibetského budhizmu. Agentúra AFP informuje, že oslavy potrvajú niekoľko dní.

Očakáva sa, že nositeľ Nobelovej ceny za mier využije túto príležitosť, aby prehovoril o svojej budúcnosti a prípadnom nástupcovi. Rozhodnutie by malo padnúť v stredu.

Dalajláma, ktorý sa cíti "fyzicky fit", vyhlásil, že aj naďalej chce svoj čas venovať blahu ostatných.

Tibetská exilová vláda sídli v Dharamsále od roku 1959, kedy dalajláma utiekol z Tibetu po vstupe čínskych vojsk. Čína odvtedy považuje Tibet za súčasť svojho územia.

V roku 2011 dalajláma odovzdal politickú moc demokraticky zvolenej exilovej vláde, v ktorej voľbách hlasovalo 130 000 Tibeťanov po celom svete. Opakovane tiež vyjadril obavy, že budúcnosť postu vodcu tibetského budhizmu je ohrozená politickými záujmami a "rizikom zneužitia systému reinkarnácie".

Ako príklad uviedol rok 1995, kedy čínska vláda po smrti desiateho pančenlámu, druhého najvyššieho predstaviteľa tibetského budhizmu, odmietla uznať nástupcu vybratého mníchmi a schváleného dalajlámom. Namiesto neho dosadila vlastného kandidáta, ktorého mnohí Tibeťania považujú za nelegitímneho.

Vzhľadom na tieto skúsenosti dalajláma opakovane sľúbil, že 15. dalajláma sa "narodí vo slobodnom svete".

Súčasný dalajláma je štrnástym v poradí v 500-ročnej tradícii budhizmu. Hoci v minulosti naznačoval, že by mohol byť posledným, väčšina Tibeťanov si želá pokračovanie "cyklu reinkarnácie".

Čína považuje dalajlámu za nebezpečného separatistu a obviňuje ho z podnecovania k samovraždám upálením, ktorými mnísi a veriaci protestovali proti útlaku v Tibete. Dalajláma sa vníma ako jednoduchý budhistický mních, no pre mnohých Tibeťanov je symbolom boja za autonómiu.

Tändzin Gjamccho, narodený 6. júla 1935, sa stal 14. duchovným a politickým vodcom Tibeťanov vo veku dvoch rokov, po identifikácii ako reinkarnácia svojho predchodcu. Od roku 1959 žije v kláštore McLeod Ganj.