Ďalší útok na loď v Červenom mori: Posádka v ohrození
V Červenom mori opäť horí. Najnovší útok zasiahol ďalšiu loď, dvaja členovia posádky sú zranení a dvaja nezvestní. Kto za tým stojí a aké sú dôsledky?

V Červenom mori bol v pondelok hlásený ďalší útok na plavidlo. Len pár hodín predtým sa jemenskí povstalci Húsíovia prihlásili k zodpovednosti za potopenie gréckej nákladnej lode Magic Seas.
Content: Londýn 7. júla (TASR) – V Červenom mori sa situácia opäť vyhrocuje. Podľa informácií britskej bezpečnostnej spoločnosti Ambrey sa v pondelok stala terčom útoku ďalšia loď. Dvaja členovia posádky utrpeli zranenia a osud ďalších dvoch je neznámy. Tento incident prichádza len krátko po tom, čo sa jemenskí povstalci Húsíovia priznali k zodpovednosti za nedeľňajší útok na grécku nákladnú loď Magic Seas, ktorú údajne potopili. Správu priniesla agentúra Reuters.
K pondelkovému útoku došlo približne 90 kilometrov juhozápadne od jemenského prístavu Hudajdá, v rovnakej oblasti, kde Húsíovia v nedeľu zaútočili na Magic Seas. Podľa správ použili viacero malých lodí a na loď strieľali z granátometov, ručných zbraní a dronov.
Obe lode plávali pod libérijskou vlajkou, avšak spoločnosť Ambrey neidentifikovala druhú zasiahnutú loď. Podľa ich informácií má plavidlo nefunkčné motory a prúdy ju unášajú. Jej aktuálny stav je neznámy. Ambrey uvádza, že loď bola napadnutá malými člnmi a bezpilotnými lietadlami.
K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, podobne ako v nedeľu. Avšak, podozrenie padá na Húsíov, ktorí sa neskôr prihlásili k zodpovednosti za útok na Magic Seas. Povstalci tvrdia, že posádka lode ignorovala varovania ich námorných síl. Následne na ňu zaútočili a potopili ju, pričom 19 členom posádky údajne umožnili opustiť plavidlo.
Šiitskí povstalci Húsíovia, ktorí už viac ako desať rokov ovládajú rozsiahle územia Jemenu, začali v novembri 2023, po vypuknutí vojny v Pásme Gazy, ostreľovať lode v Červenom mori a Adenskom zálive, ktoré sú spojené s Izraelom. Útoky označujú za prejav solidarity s Palestínčanmi. Opakovane vypustili drony a rakety priamo na Izrael, no väčšina z nich bola zostrelená protivzdušnou obranou.
Tieto útoky vyvolali odvetné akcie zo strany USA a Británie a vážne narušili globálny obchod. Lode plávajúce medzi Áziou a Európou sa vyhýbajú skratke cez Suezský prieplav a radšej obchádzajú celú Afriku. Húsíovia následne začali útočiť aj na lode spojené s USA a Britániou.