Dánsko preberá kormidlo EÚ: Prioritou sú kompromisy a súdržnosť
Dánsko prebralo predsedníctvo EÚ. Analytik Vokálek zdôrazňuje potrebu vyvážiť ambiciózne klimatické ciele s udržaním konkurencieschopnosti.

Očakáva sa, že sa zameria najmä na vyváženie klimatických cieľov s ekonomickou realitou.
Content: Bratislava/Praha 2. júla (TASR) – Dánsko sa od utorka ujalo šesťmesačného predsedníctva v Rade Európskej únie. Martin Vokálek, riaditeľ Inštitútu pre európsku politiku Europeum v Prahe, predpovedá, že Kodaň sa bude silne zameriavať na prepojenie bezpečnostných, klimatických a hospodárskych tém. Podľa neho je táto kombinácia nevyhnutná na udržanie konkurencieschopnosti Európy v rýchlo sa meniacom globálnom svete, informuje TASR.
„Dánsko, ako člen EÚ od roku 1973, disponuje silnou pozíciou a skúseným diplomatickým aparátom v Bruseli. To by mu malo umožniť efektívne hľadať konsenzus medzi členskými štátmi,“ uviedol analytik v rozhovore pre TASR.
Kľúčové bude podľa neho zvládnutie problematiky klimatických cieľov. Hoci sú pre Dánsko prioritou, niektoré krajiny žiadajú ich prehodnotenie alebo spomalenie. Zdôraznil, že úspech predsedníctva bude závisieť od schopnosti nájsť rovnováhu medzi ambíciami a realitou, teda presadzovať ekologickú transformáciu bez ohrozenia priemyslu a ekonomickej stability.
Vokálek vníma priority stanovené Dánskom ako vysoko aktuálne a dobre zamerané. Bezpečnosť, ekologická transformácia a konkurencieschopnosť sú podľa neho vzájomne prepojené. „Posilnenie obranných kapacít a podpora Ukrajiny sú nevyhnutné pre stabilitu, zatiaľ čo investície do zelených technológií a modernizácia legislatívy majú potenciál posilniť odolnosť a silu európskeho hospodárstva,“ vysvetlil.
Kodaň kladie dôraz na vnútornú súdržnosť Únie, hľadanie kompromisov medzi členskými štátmi, znižovanie byrokracie a podporu reforiem, ktoré EÚ umožnia lepšie čeliť súčasným a budúcim výzvam, vrátane hybridných hrozieb, energetickej bezpečnosti a migrácie.
Dánsko prebralo predsedníctvo od Poľska, ktoré túto úlohu zastávalo od 1. januára do 30. júna. „Poľské predsedníctvo bolo veľmi aktívne a jednoznačne orientované na bezpečnosť a obranu. Počas neho sa podarilo schváliť investičný balík SAFE v hodnote 150 miliárd eur a iniciatívu ReArm Europe, čím EÚ otvorila cestu k posilneniu európskych obranných kapacít a sebestačnosti,“ priblížil Vokálek.
Varšava v týchto oblastiach podľa neho úspešne koordinovala svoje kroky s prípravami na nedávny summit NATO v Haagu, kde sa intenzívne diskutovalo o európskom príspevku k transatlantickej obrane. „Celkovo sa Poľsku podarilo vytvoriť silný bezpečnostný rámec a posunúť EÚ smerom k robustnejšej geopolitickej úlohe, čo je nevyhnutné v súčasnej dobe plnej výziev,“ dodal.
Okrem naplnenia kľúčových priorít sa Poľsku podľa analytika podarilo pokročiť v oblasti energetickej nezávislosti od Ruska a presadiť nový kyberbezpečnostný rámec Únie. „Na druhej strane sa Poľsku nepodarilo dosiahnuť úplnú jednotu medzi členskými štátmi, najmä v otázkach migrácie a sankcií proti Rusku,“ a teda ani prijať 18. sankčný balík, ktorý blokuje SR.
Niektoré návrhy tak zostali na úrovni politických vyhlásení a čakajú na dokončenie v nasledujúcom období. Napriek tomu Vokálek hodnotí poľské predsedníctvo ako úspešné.