Deväť krajín EÚ žiada prísnejšie pravidlá pre deportácie kriminálnikov
Premiéri žiadajú zmenu výkladu medzinárodných dohovorov, aby sa uľahčilo vyhostenie zahraničných zločincov.

Otvorený list deviatich premiérov zdôrazňuje potrebu efektívnej obrany EÚ pred aktivitami nepriateľských štátov.
Content: Varšava, 23. mája (TASR) – Deväť členských štátov Európskej únie spoločne apeluje na prehodnotenie medzinárodných právnych noriem, ktoré by mali umožniť rýchlejšie a efektívnejšie vyhostenie zahraničných osôb odsúdených za trestné činy. TASR prináša správu na základe informácií agentúry PAP, ktorá informovala o zverejnení otvoreného listu iniciovaného premiérkami Dánska a Talianska, Mette Frederiksenovou a Giorgiou Meloniovou.
K iniciatíve sa pripojili aj premiéri Poľska, Rakúska, Belgicka, Česka, Litvy, Lotyšska a Estónska. V spoločnom vyhlásení vyjadrili znepokojenie nad tým, že Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu interpretuje medzinárodné dohody o ľudských právach spôsobom, ktorý podľa nich presahuje jeho mandát. Kritizujú, že ESĽP pri svojich rozhodnutiach kladie príliš veľký dôraz na práva zločincov, často na úkor práv obetí a bezpečnosti spoločnosti.
Signatári listu tvrdia, že súčasné obmedzenia vyplývajúce z rozhodnutí ESĽP často znemožňujú deportáciu osôb, ktoré sa dopustili aj závažných trestných činov. PAP cituje z listu: „Sme presvedčení, že vývoj v interpretácii súdu v niektorých prípadoch obmedzil našu schopnosť prijímať politické rozhodnutia v našich vlastných demokratických krajinách.“
Okrem otázky deportácií sa premiéri v liste venujú aj potrebe posilnenia obranyschopnosti EÚ voči hrozbám zo strany nepriateľských štátov. Upozorňujú na prípady, keď niektoré krajiny zneužívajú hodnoty a zákony EÚ na destabilizáciu jej členských štátov, napríklad prostredníctvom organizovania migračných tokov k ich hraniciam.