Diplomacia v pohybe: Slovensko prehodnocuje sieť zastupiteľstiev

Slovensko modernizuje zahraničnú službu! Reforma siete zastupiteľstiev zameraná na efektívnejšie presadzovanie záujmov a posilnenie ekonomiky.

Diplomacia v pohybe: Slovensko prehodnocuje sieť zastupiteľstiev
Zdroj: teraz.sk
Ministerstvo zahraničných vecí avizuje rozsiahle zmeny v štruktúre svojich zahraničných zastúpení, s dôrazom na posilnenie ekonomickej diplomacie.

Content: Bratislava, 16. mája (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR spúšťa rozsiahlu reformu svojej siete zastupiteľských úradov, ktorá má za cieľ predovšetkým zefektívniť ekonomickú diplomaciu. Ide o najväčšiu reorganizáciu za posledné roky. O plánoch informovala generálna tajomníčka služobného úradu MZVEZ SR Miroslava Vozáryová počas štvrtkového stretnutia so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí ČR Radkom Rubešom v Bratislave. Delegácie oboch krajín rokovali v rôznych formátoch, vrátane expertných skupín, informoval komunikačný odbor ministerstva.

„Reforma je realizovaná výlučne v rámci existujúceho rozpočtu ministerstva, s ohľadom na potrebu konsolidácie verejných financií,“ zdôraznila Vozáryová. Českú stranu oboznámila s aktuálnym stavom, pričom Slovensko v súčasnosti prevádzkuje 66 zastupiteľských úradov, sedem stálych misií pri medzinárodných organizáciách, 11 slovenských inštitútov, sedem generálnych konzulátov a po jednom styčnom a ekonomicko-kultúrnom úrade.

Vozáryová s Rubešom sa zhodli na kľúčovej úlohe kvalifikovaných odborníkov pre kvalitnú zahraničnú službu a efektívne služby občanom v zahraničí. Zdôraznili potrebu podporovať a motivovať týchto odborníkov prostredníctvom adekvátneho finančného zabezpečenia.

Expertné skupiny sa venovali aj otázkam vzdelávania a motivácie zamestnancov, najmä pri vysielaní do náročných alebo krízových oblastí. Dôležitou témou bola aj príprava diplomatov na nadchádzajúce úlohy Slovenska a Česka v medzinárodných organizáciách. „Slovensko sa intenzívne pripravuje na predsedníctvo v Rade Európskej únie v roku 2030 a usiluje sa o získanie pozície nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2028 až 2029. V týchto kľúčových momentoch bude mať slovenská diplomacia nezastupiteľnú úlohu,“ podotkla generálna tajomníčka služobného úradu.

Obe krajiny sa zhodujú na potrebe posilnenia presadzovania národných záujmov, najmä v rámci Európskej únie. Ako efektívny nástroj v tejto oblasti vnímajú Slovensko aj Česko vysielanie národných expertov do inštitúcií EÚ. Oba štáty majú preto záujem aktívne pracovať na zvýšení svojho personálneho zastúpenia v týchto štruktúrach.