Dostupnosť potravín na Slovensku: Bez obáv, tvrdí vláda

Analýza MF SR upokojuje obavy: napriek inflácii je dostupnosť základných potravín pre Slovákov zabezpečená. Čo ovplyvňuje ceny a aké kroky zvažuje štát?

Dostupnosť potravín na Slovensku: Bez obáv, tvrdí vláda
Zdroj: teraz.sk
Podľa pravidelnej analýzy Ministerstva financií SR, ktorú vláda prediskutovala na svojom piatkovom zasadnutí, nie je spotreba základných potravín v krajine ohrozená.

Content: Bratislava, 4. júla (TASR) – Slovenská vláda prijala na vedomie analýzu Ministerstva financií SR, ktorá potvrdzuje, že spotreba základných potravín na Slovensku zostáva stabilná. Ministerstvo financií ubezpečuje verejnosť, že napriek vývoju cien na trhu, nie je ohrozená dostupnosť kľúčových potravín pre obyvateľov.

„Dostupné dáta za analyzované obdobie neukazujú na žiadne riziko ohrozenia spotreby základných potravín. Ministerstvo financií sa preventívne zameriava na monitorovanie cien potravín v súvislosti so zmenami v sadzbách DPH a sleduje správanie sa domácností. Ak by došlo k neprimeranému a trvalému rastu cien, ministerstvo zváži priame opatrenia na stabilizáciu cien potravín,“ uviedol rezort financií.

Analýza poukazuje na mierny nárast cien na Slovensku od začiatku roka 2025 do apríla. Celková inflácia dosiahla 3,8 %, pričom inflácia potravín bola 2,1 %. Ministerstvo financií zdôrazňuje, že očakávania prudkého rastu cien potravín sa nenaplnili, najmä vďaka zníženiu DPH, ktoré pomohlo tlmiť infláciu.

„V sledovanom období roku 2025 sme zaznamenali medzimesačný pokles priemerných cien v kategóriách mlieko, syry a vajcia (o 0,7 %), chlieb a obilniny (o 0,4 %) a zelenina (o 0,2 %). Ceny cukru a cukroviniek klesli medzimesačne o 0,9 %. V apríli 2025 vzrástli ceny mäsa o 0,8 % v dôsledku výskytu ochorenia hovädzieho dobytka. Mierny nárast zaznamenali káva, čaj a kakao (o 3 %) a oleje a tuky (o 2,5 %). Celkovo potraviny a nealkoholické nápoje zaznamenali nárast o 0,2 %,“ informoval rezort.

V medziročnom porovnaní (apríl 2025 vs. apríl 2024) vzrástli ceny minerálnych vôd, nealkoholických nápojov a ovocných a zeleninových štiav o 16,4 %, olejov a tukov o 16,1 %, kávy, čaju a kakaa o 14 %, mlieka, syrov a vajec o 7,6 % a ovocia o 7 %.

„Daň zo sladených nápojov ovplyvnila ceny minerálnych vôd, nealkoholických nápojov a ovocných a zeleninových štiav. Nárast cien v ostatných kategóriách bol spôsobený kombináciou geopolitických a globálnych faktorov, ako sú klimatické zmeny, vojnové konflikty a šírenie chorôb v chovoch hospodárskych zvierat,“ uzavrelo Ministerstvo financií SR.