Drucker reformuje odborné školstvo: Nové plány pre budúcnosť
Minister Drucker predstavil rozsiahle zmeny v odbornom školstve, zamerané na prepojenie s trhom práce a zlepšenie kvality vzdelávania.

Ministerstvo školstva plánuje rozsiahle zmeny v odbornom vzdelávaní, vrátane agentúrneho duálneho systému.
Content: Bratislava, 9. mája (TASR) – Stredné priemyselné školy by sa mali transformovať na samostatný typ strednej školy s možnosťou päťročného štúdia. Plánuje sa zavedenie digitálnej praxe a vznik centier excelentnosti. Tieto a ďalšie reformy v odbornom vzdelávaní predstavil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Balík legislatívnych zmien by mal byť predložený na jeseň, pričom väčšina opatrení by mala vstúpiť do platnosti od septembra 2026, niektoré o rok neskôr.
„Slovenské odborné školy dlhodobo bojujú s problémom prispôsobiť vzdelávanie potrebám zamestnávateľov,“ uviedol Drucker na tlačovej konferencii. Zdôraznil, že hoci Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s vysokým podielom študentov v odbornom vzdelávaní, absolventi často ťažko nachádzajú uplatnenie. Dôvodom je nedostatočná kvalita a slabé prepojenie s praxou.
Stredné priemyselné školy, ktoré sú v súčasnosti súčasťou stredného odborného školstva, by sa mali osamostatniť. „Potrebujeme, aby boli silnejšie a odborovo špecializované. Možno ich nebude toľko ako dnes, ale budú kvalitnejšie,“ vysvetlil Drucker. Od roku 2028 sa plánuje zavedenie päťročných priemyselných škôl vyššieho typu. „Piaty ročník bude prepojený s vysokou školou, čím nahradí prvý ročník bakalárskeho štúdia. Absolventi tak budú môcť plynule pokračovať na vysokej škole a bakalársky program dokončiť za dva roky,“ dodal. Ministerstvo sa snaží podporiť vysoké školy, aby pripravovali bakalárov uplatniteľných na trhu práce.
Centrá excelentnosti odborného vzdelávania majú byť špičkové školy, kde sa budú testovať inovatívne metódy výučby, pripravovať učitelia a zapájať zamestnávatelia. „Aktuálne testujeme 16 takýchto centier,“ povedal Drucker. V každom odvetví by malo vzniknúť minimálne jedno centrum excelentnosti, napríklad v IT, automobilovom priemysle, poľnohospodárstve, cestovnom ruchu, robotike, rozvoji vidieka a lesníctve.
Ministerstvo školstva plánuje zaviesť agentúrne duálne vzdelávanie, nový spôsob, ako zapojiť viac zamestnávateľov, najmä malé a stredné podniky. „Dohodli sme sa s ministerstvom zdravotníctva na otvorení duálneho vzdelávania aj pre zdravotnícke školy,“ oznámil Drucker. Okrem praktickej sestry by sa do duálneho vzdelávania mohli zapojiť odbory ako laborant a masér.
Povinnou súčasťou technických a informatických odborov sa stane digitálne vzdelávanie. Minister pripomenul, že Slovensko je priemyselná krajina s významným podielom v automobilovom a elektrotechnickom priemysle, ale čelí novým výzvam v oblasti elektromobility a umelej inteligencie, na ktoré je potrebné reagovať.