Duševná pohoda mladých Slovákov klesá, ukazuje výskum
Predbežné výsledky výskumu odhaľujú znepokojivý trend: životná spokojnosť mladých ľudí na Slovensku sa zhoršuje, najmä u dievčat.

Nová správa odhaľuje, že dievčatá sú na tom horšie ako chlapci a nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje ich životy.
Content: Bratislava 4. júla (TASR) – Mladí ľudia na Slovensku pociťujú čoraz menšiu životnú spokojnosť, pričom u dievčat je tento pokles výraznejší ako u chlapcov. Rastúci vek so sebou prináša aj problémy so spánkom, čo negatívne vplýva na ich schopnosť sústrediť sa, učiť sa a zvládať emócie. Objavujú sa tiež príznaky úzkosti a depresie. Vyplýva to z predbežnej výskumnej správy o duševnom zdraví detí a mládeže na Slovensku. O správe informoval komunikačný odbor Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR, ktoré ju predstavilo v spolupráci s Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie.
„Duševné zdravie detí a bezpečnosť v školách sú pre nás dlhodobo kľúčové a aktívne na tom pracujeme. Potrebujeme však presné a komplexné dáta, aby sme vedeli pomoc deťom cielenejšie poskytovať. Len tak môžeme prijímať efektívne rozhodnutia, ktoré reagujú na reálne potreby mladých,“ zdôraznil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Správa poukazuje na to, že informácie o duševnom zdraví sú v súčasnosti neucelené. Štúdie sú často zamerané iba na čiastkové problémy a chýba jednotný rámec pre výskum a systematické prepájanie dát. „Zásadne chýbajú údaje o zraniteľných skupinách detí – o najmladších deťoch v škôlkach, žiakoch so špeciálnymi potrebami, deťoch z marginalizovaných rómskych komunít, žiakoch z Ukrajiny alebo mládeži v kontakte so súdnym systémom,“ uviedol rezort.
Zverejnenie predbežnej výskumnej správy je prvým krokom v národnom projekte Dáta o duševnom zdraví. Hlavnou aktivitou bude rozsiahly výskum, ktorý umožní systematicky sledovať vývoj duševného zdravia detí, žiakov a študentov na Slovensku, ich vzdelávanie, kognitívne schopnosti a sociálno-emocionálne fungovanie.
Zber dát začne už túto jeseň a výsledky poslúžia ako podklad pre odporúčania v oblasti politík, prevencie a intervencie priamo v školách. Komplexná Správa o obraze duševného zdravia detí, žiakov a študentov, ktorá bude jedným z hlavných výstupov projektu, zverejní výsledky. Projekt zahŕňa aj prípravu systému pravidelného zberu dát, ktorý by mal prebiehať každé tri roky a poskytovať kvalitné a vedecky overené informácie.
Projekt prebieha v rokoch 2024 až 2027 a je financovaný z fondov EÚ.