Erdogan o Turecku: Symbolické zničenie zbraní PKK je víťazstvo

Turecko oslavuje symbolické zničenie zbraní PKK ako víťazstvo. Erdogan zdôrazňuje jednotu národa a kľúčovú úlohu parlamentu v mierovom procese.

Erdogan o Turecku: Symbolické zničenie zbraní PKK je víťazstvo
Zdroj: teraz.sk
Turecký prezident Erdogan vyhlásil, že spoločný postup zjednotil krajinu a parlament bude mať zásadnú úlohu pri tvorbe legislatívy pre dokončenie odzbrojovania.

Content: Ankara, 12. júla (TASR) – Prezident Turecka, Recep Tayyip Erdogan, v sobotu uviedol, že Turecko dosiahlo prelomový úspech po tom, čo bojovníci zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) demonštratívne zničili svoje zbrane. K tomuto aktu došlo v piatok na severe Iraku, kde militanti v rámci mierového procesu s Tureckom spálili hromadu zbraní v obrovskom kotli. Informácie priniesli agentúry AFP a Reuters.

„Turecko vyhralo. Vyhralo 86 miliónov občanov,“ vyhlásil Erdogan s presvedčením. „Vieme, čo robíme. Nemusíte sa obávať ani pýtať. Všetko robíme pre Turecko, pre našu budúcnosť,“ zdôraznil turecký prezident a dodal, že sa "otvorili brány silného, veľkého Turecka."

Podľa Erdogana, doterajšie kroky posilnili národnú jednotu a parlament teraz preberá vedúcu úlohu pri tvorbe zákonov, ktoré zabezpečia úplné odzbrojenie.

Agentúra AFP uvádza, že piatkové symbolické zničenie zbraní predstavuje dôležitý posun PKK od ozbrojeného odporu k demokratickej politickej činnosti. Je to súčasť rozsiahlejšieho úsilia o ukončenie jedného z najdlhšie trvajúcich konfliktov v regióne.

PKK, pôvodne marxistická organizácia, vznikla v roku 1978 a od roku 1984 viedla povstanie na juhovýchode Turecka. Pôvodne sa usilovala o vytvorenie nezávislého kurdského štátu, no neskôr svoje požiadavky zredukovala na autonómiu. Turecko, spolu so svojimi západnými spojencami vrátane EÚ a USA, ju považuje za teroristickú organizáciu. Okrem Turecka a Iraku pôsobí aj v Sýrii.

Uväznený zakladateľ PKK, Abdullah Öcalan, už vo februári vyzval na rozpustenie organizácie a ukončenie ozbrojeného boja. Vedenie organizácie, so sídlom na severe Iraku, jeho výzvu prijalo, vyhlásilo prímerie a začalo proces odzbrojovania a rozpúšťania. Podľa líderky Bese Hozatovej, bojovníci PKK chcú vstúpiť do politiky a vrátiť sa do Turecka. Zároveň žiadajú prepustenie Öcalana.