EÚ a USA rokujú o riešení obchodných sporov v automobilovom priemysle

Rokovania EÚ a USA sa zameriavajú na zníženie ciel a kvóty s cieľom ochrániť automobilový priemysel a predísť rozsiahlemu zvýšeniu ciel.

EÚ a USA rokujú o riešení obchodných sporov v automobilovom priemysle
Zdroj: teraz.sk
Európska únia a Spojené štáty americké hľadajú kompromis v oblasti dovozných ciel a exportných kreditov pre automobilový priemysel.

Content: Brusel – Európska únia a Spojené štáty americké vedú intenzívne rokovania o sérii opatrení, ktorých cieľom je zmierniť napätie v obchodných vzťahoch, predovšetkým v automobilovom sektore. Informácie pochádzajú z priemyselných zdrojov a od predstaviteľov firiem.

Rokovania sú súčasťou snahy Európskej komisie o dosiahnutie rámcovej obchodnej dohody s USA. Predmetom diskusie je zníženie amerických ciel, zavedenie dovozných kvót a poskytovanie exportných kreditov pre európskych výrobcov automobilov.

Od apríla čelia európski výrobcovia áut clu vo výške 25 % na dovoz do USA, okrem existujúceho cla 2,5 %. EÚ sa snaží o zmiernenie ciel v kľúčových odvetviach, ako sú automobily a letecký priemysel.

Diskusie sú stále v procese a nie je jasné, či americká administratíva bude súhlasiť so všetkými podmienkami. Európska komisia však zdôrazňuje, že dosiahla pokrok a je možné, že dohoda bude uzavretá v blízkej budúcnosti.

Na stole je návrh, ktorý by automobilkám s výrobnými závodmi v USA umožnil získať úľavy na dovozných clách. Firmy by dostali kredity v hodnote exportu z USA, ktoré by mohli využiť na dovoz z EÚ bez cla alebo so zníženou sadzbou.

Tento mechanizmus by bol výhodný pre spoločnosti ako BMW a Mercedes-Benz, ktoré majú v USA výrobné závody zamerané na výrobu športovo-úžitkových vozidiel a značnú časť produkcie vyvážajú. USA ponúkajú aj ďalšie úľavy v prípade, že spoločnosti súhlasia s dodatočnými investíciami v USA. To by mohlo pomôcť Volkswagenu, ktorý zvažuje výstavbu miestnej továrne pre svoju značku Audi.

EÚ sa snaží nájsť ústupky, ktoré by boli prijateľné pre európske automobilky aj pre americkú administratívu, ktorá sa zameriava na posilnenie výroby v USA a vytváranie pracovných miest.

V roku 2024 vyviezla Európa do USA takmer 758 000 áut v hodnote 38,9 miliardy eur, čo je výrazne viac ako vývoz v opačnom smere.

Rámec dohody s EÚ by mohol byť podobný dohode s Veľkou Britániou, v ktorej USA znížili clá na autá vyrobené v Británii na 10 % a britskí výrobcovia získali dovoznú kvótu 100 000 áut ročne s nižšou colnou sadzbou.

EÚ ponúka aj necolné prvky, ako je štandardizácia regulácie, napríklad v oblasti bezpečnostných testov automobilov.