EÚ predĺžila protiruské sankcie: Odpoveď na pokračujúcu agresiu

EÚ predĺžila sankcie voči Rusku do januára 2026. Čítajte o rozsahu opatrení a dopadoch na ruskú ekonomiku.

EÚ predĺžila protiruské sankcie: Odpoveď na pokračujúcu agresiu
Zdroj: teraz.sk
Európska únia predlžuje ekonomický tlak na Rusko v reakcii na pretrvávajúci konflikt na Ukrajine.

Content: Brusel – Európska únia oficiálne potvrdila predĺženie platnosti rozsiahlych sankcií uvalených na Rusko v súvislosti s jeho pokračujúcou inváziou na Ukrajinu. Toto rozhodnutie, ktoré nadobudlo platnosť v pondelok, znamená, že sankcie budú platiť minimálne do 31. januára 2026. Dohoda o predĺžení sankcií bola dosiahnutá už počas minulotýždňového summitu Európskej rady.

Prvé ekonomické sankcie voči Rusku boli zavedené už v roku 2014, no ich rozsah sa výrazne rozšíril po začatí rozsiahlej vojenskej agresie na Ukrajine vo februári 2022. Rada Európskej únie vo svojom vyhlásení zdôraznila, že dôvodom pre predĺženie sankcií je "nevyprovokovaná, neoprávnená a nezákonná vojenská agresia voči Ukrajine."

Súčasný balík sankcií EÚ zahŕňa širokú škálu opatrení zameraných na rôzne sektory ruskej ekonomiky. Medzi najvýznamnejšie patrí obmedzenie obchodu, finančných transakcií, prístupu k energetickým technológiám a tovaru s dvojakým použitím, ako aj obmedzenia v oblasti priemyslu, dopravy a predaja luxusného tovaru.

Okrem toho EÚ zakázala dovoz ruskej ropy a ropných produktov, vylúčila viaceré ruské banky z medzinárodného platobného systému SWIFT a pozastavila vysielanie niekoľkých médií, ktoré považuje za nástroje šírenia dezinformácií podporované Kremľom. Zavedené boli aj špeciálne mechanizmy na boj proti obchádzaniu sankcií.

Rada EÚ, ktorá združuje ministrov vlád členských štátov, zdôraznila, že "pokiaľ bude Ruská federácia svojimi protiprávnymi činmi naďalej porušovať základné princípy medzinárodného práva, vrátane zákazu použitia sily, je nevyhnutné zachovať všetky opatrenia uložené EÚ a v prípade potreby prijať ďalšie."

Od začiatku ruskej invázie prijala EÚ celkovo 17 balíkov sankcií. Posledný, sedemnásty balík, bol zameraný na sprísnenie obmedzení voči takzvanej "tieňovej flotile" lodí, ktoré Rusko využíva na obchádzanie sankcií pri preprave ropy.

Európska komisia predstavila 10. júna návrh osemnásteho balíka sankcií, ktorý sa zameriava na obmedzenie príjmov Moskvy z energetiky a vojenského priemyslu. Tento balík obsahuje návrhy na zníženie cenového stropu na ruskú ropu, ako aj zákaz obchodovania so spoločnosťami prevádzkujúcimi plynovody Nord Stream 1 a 2 a s bankami, ktoré sa podieľajú na obchádzaní sankcií. Prijatie tohto balíka v súčasnosti blokuje Slovensko a Maďarsko.

„Európska únia je naďalej pripravená zvýšiť tlak na Rusko, a to aj prijatím ďalších sankcií,“ potvrdila Rada EÚ vo svojom vyhlásení.