EÚ prehlbuje obchod s autokraciami, varuje štúdia ECB
Štúdia ECB odhaľuje, že obchod EÚ s autokraciami rastie, čo môže podkopávať hodnoty Únie a financovať režimy s expanzívnymi ambíciami.

Nová štúdia ekonómov Európskej centrálnej banky poukazuje na alarmujúci trend: Európska únia čoraz viac obchoduje s nedemokratickými režimami.
Content: Brusel (TASR) – Napriek deklarovaným hodnotám a záväzkom k sociálnej spravodlivosti a ľudským právam, Európska únia čoraz viac posilňuje svoje obchodné väzby s autokratickými režimami. Týmto konštatovaním prichádza štúdia dvoch ekonómov z Európskej centrálnej banky (ECB), na ktorú upozornila agentúra Reuters.
Oficiálne politika EÚ uprednostňuje obchodné dohody, ktoré zohľadňujú sociálne a environmentálne štandardy, ako aj dodržiavanie pracovných práv. Realita je však podľa štúdie Claudia Marchiniho a Alexandra Popova, publikovanej na blogu ECB, odlišná.
Autori štúdie zistili, že obchod EÚ s autokratickými krajinami neustále narastal od roku 1999, a to až do zavedenia rozsiahlych sankcií voči Rusku po invázii na Ukrajinu. „Naše analýzy naznačujú, že EÚ, napriek svojim verejným vyhláseniam, rozširuje obchod s krajinami, kde vládnu autokrati a diktátori. Zlom v tomto trende je viditeľný až v poslednom období,“ uvádzajú autori.
Tento vývoj je spôsobený jednak zvýšeným dovozom z menej demokratických krajín, ale aj zhoršením kvality demokracie u existujúcich obchodných partnerov Únie.
„Obchod s diktátormi znamená generovanie ziskov pre režimy s často expanzívnou a militaristickou agendou. V konečnom dôsledku to môže predstavovať existenčnú hrozbu pre samotnú EÚ,“ varuje štúdia.
Autori odmietajú argument, že za nárast obchodu s autokraciami môže výlučne zvýšený obchod s Čínou. Taktiež nepodporujú tvrdenie o celkovom úpadku demokracie vo svete, keďže poukazujú na to, že mimo Európskej únie sa krajiny v priemere stali demokratickejšími.
Znepokojujúcim faktom je aj to, že mnohé z kľúčových surovín potrebných pre zelenú transformáciu, ktorú EÚ presadzuje, sa nachádzajú práve v krajinách s autokratickými režimami.
„Naše zistenia naznačujú, že zelený prechod prináša istý kompromis. Súčasné nízkouhlíkové technológie sú závislé od vzácnych kovov, ktoré sa často nachádzajú v krajinách s autokratickými vládami,“ dodávajú autori štúdie.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)