EÚ sa snaží o rovnováhu v obchode s Čínou na nadchádzajúcom samite

EÚ sa chystá na samite tlačiť na Čínu, aby otvorila svoj trh európskym firmám a zmiernila kontroly vývozu vzácnych zemín.

EÚ sa snaží o rovnováhu v obchode s Čínou na nadchádzajúcom samite
Zdroj: teraz.sk
Obrovský obchodný deficit medzi Európskou úniou a Čínou dosiahol v roku 2024 sumu 357 miliárd amerických dolárov (306,85 miliárd eur), čo vyvoláva obavy v Bruseli.

Content: Štrasburg 8. júla (TASR) – Európska únia sa na júlovom samite zameria na nastolenie spravodlivejšieho hospodárskeho partnerstva s Čínou. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok v prejave v Európskom parlamente zdôraznila potrebu zlepšenia prístupu európskych spoločností na čínsky trh a zrušenia obmedzení na vývoz kľúčových surovín. TASR preberá správu od agentúry AFP.

Von der Leyenová uviedla, že počas rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom bude EÚ otvárať aj otázky nadmernej výrobnej kapacity Číny a jej podpory ruskej vojenskej agresie na Ukrajine.

V prejave pred europoslancami poukázala na rozsiahly čínsky obchodný prebytok s EÚ, pričom európske spoločnosti čelia v Číne prekážkam. „Ak má naše partnerstvo napredovať, potrebujeme skutočnú rovnováhu v obchode, menej deformácií trhu, menej nadmernej kapacity vyvážanej z Číny a spravodlivý a recipročný prístup pre európske podniky,“ povedala.

Peking sa snaží posilniť vzťahy s EÚ, aby vytvoril protiváhu voči Spojeným štátom, ktoré sú pre Čínu významným trhom, ale vzťahy s nimi sú napäté.

Brusel sa obáva, že rozsiahla čínska výroba, podporovaná štátnymi dotáciami, by mohla ešte viac prehĺbiť obchodný deficit a zaplaviť Európu lacným tovarom, čo by ohrozilo konkurencieschopnosť európskych firiem.

„Čína sa nemôže spoliehať na export ako na riešenie svojich vnútorných ekonomických problémov. Nadmerná kapacita sa musí riešiť pri jej zdroji, a nie presúvať na globálne trhy,“ zdôraznila von der Leyenová.

Predsedníčka Komisie, ktorú bude v Pekingu sprevádzať predseda Európskej rady Antonio Costa, uviedla, že sa budú snažiť o zrušenie obmedzení na vývoz vzácnych zemín. EÚ zároveň aktívne hľadá „alternatívne zdroje dodávok“ týchto strategických surovín. Obmedzenia vyvolávajú obavy, pretože Čína kontroluje takmer dve tretiny svetovej ťažby vzácnych zemín a 92 % celosvetovej produkcie rafinovaných kovov.

Ďalším zdrojom nezhôd medzi EÚ a Čínou sú úzke vzťahy Číny s Ruskom. „Čína de facto umožňuje ruskú vojnovú ekonomiku a to nemôžeme akceptovať,“ povedala von der Leyenová. „To, ako Čína bude naďalej interagovať s Putinovou vojnou, bude určujúcim faktorom pre budúce vzťahy medzi EÚ a Čínou.“

Samit sa uskutoční 24. a 25. júla pri príležitosti 50. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a EÚ.

(1 EUR = 1,1728 USD)