EÚ Urýchľuje Snahy o Zmiernenie Amerických Ciel a "Stand-Still" Dohodu
EÚ sa snaží do 1. augusta dosiahnuť dohodu s USA, ktorá by zmiernila clá a zabránila zavádzaniu nových opatrení. Aké sú šance na úspech?

Európska únia intenzívne pracuje na dosiahnutí obchodnej dohody so Spojenými štátmi americkými, ktorá by priniesla okamžité zníženie existujúcich ciel.
Content: Brusel – Európska únia (EÚ) zintenzívňuje úsilie o dosiahnutie obchodnej dohody so Spojenými štátmi, pričom hlavným cieľom je dosiahnuť okamžité zmiernenie ciel a zabezpečiť záväzok, že nebudú zavedené žiadne ďalšie obchodné reštrikcie, tzv. klauzula "stand-still". Uviedol to Bernd Lange, predseda výboru Európskeho parlamentu pre medzinárodný obchod.
Lange naznačil, že existuje priestor na kompromis ohľadom ciel na oceľ a automobily a potenciálne aj na udelenie výnimiek z niektorých existujúcich ciel. Hoci Lange nie je priamo zapojený do rokovacieho tímu EÚ, aktívne komunikuje s relevantnými stranami.
Európska komisia, ktorá vedie rokovania v mene všetkých 27 členských štátov, sa usiluje o dosiahnutie rámcovej dohody so Spojenými štátmi do 1. augusta.
V súčasnosti EÚ čelí clám vo výške 50 % na vývoz ocele a hliníka do USA, 25 % na automobily a plošnému clu 10 % na väčšinu ostatných vývozov. Okrem toho hrozí zavedenie 50 % cla na dovážanú meď. USA tiež plánujú v blízkej budúcnosti uvaliť clá na polovodiče a farmaceutické výrobky.
Lange zdôraznil, že tieto opatrenia sú pre EÚ neprijateľné, pretože ohrozujú rozvoj priemyslu v rámci európskeho bloku.
Prioritou EÚ v rokovaniach je podľa Langeho dosiahnuť rýchle zníženie ciel prostredníctvom rámcovej dohody, čím by sa predišlo dlhému čakaniu na komplexnú dohodu. Brusel sa tiež snaží o zabezpečenie klauzuly "stand-still", ktorá by zabránila zavedeniu ďalších opatrení. Dodal, že Spojené štáty zatiaľ v tomto smere neposkytli žiadne záruky.
Podľa agentúry Bloomberg sa vyjednávači EÚ zameriavajú aj na ochranu kľúčových priemyselných odvetví pred rozsiahlymi clami, ktoré by mohli vstúpiť do platnosti od 1. augusta. Medzi tieto snahy patrí napríklad oslobodenie komerčných lietadiel od niektorých ciel, čo by mohlo posilniť pozíciu spoločnosti Airbus. EÚ sa tiež snaží o úľavy pre niektorých výrobcov automobilov s výrobnými závodmi v USA, čo by pomohlo spoločnostiam ako BMW a Mercedes-Benz, zatiaľ čo iné automobilky, napríklad Ferrari, by mohli byť vylúčené z akýchkoľvek výhod. Očakáva sa, že úľavy by mohli získať aj výrobcovia liehovín.
Odhaduje sa, že americké clá v súčasnosti dosahujú hodnotu 380 miliárd eur, čo predstavuje približne 70 % exportu EÚ do USA. V máji Európska komisia znížila svoju prognózu rastu ekonomiky EÚ na tento rok na 1,1 % z pôvodných 1,5 % v novembri, pričom ako dôvod uviedla dopady obchodnej vojny.
EÚ má čas do 1. augusta na uzavretie predbežnej obchodnej dohody, ktorá by zabezpečila zachovanie 10-percentnej colnej sadzby, kým sa vyjednávači pokúsia dohodnúť trvalú dohodu. Ak sa to nepodarí, clá na takmer všetok vývoz EÚ do USA sa môžu zvýšiť až na 50 %.