EÚ zvažuje obmedzenia pre americké firmy v reakcii na clá
Brusel reaguje na hrozbu ciel od Trumpovej administratívy. Pripravuje sa zoznam obmedzení pre americké firmy, vrátane technologických gigantov.

Európska komisia pripravuje plán potenciálnych odvetných opatrení voči americkým spoločnostiam, ak sa s USA nepodarí dosiahnuť obchodnú dohodu do 1. augusta.
Content: Brusel (TASR) – Európska komisia (EK) intenzívne pracuje na zostavení zoznamu možných obmedzení pre americké spoločnosti pôsobiace v Európe, vrátane technologických lídrov, ak by sa rokovania s USA o obchodnej dohode skončili neúspešne. Informovali o tom vo štvrtok nemenovaní európski diplomati pre agentúru AFP.
Hrozba zavedenia 30% ciel zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa zaskočila Európsku úniu (EÚ) a narušila mesiace trvajúce rokovania.
Brusel varuje, že ak do 1. augusta nedôjde k dohode, bude nútený reagovať na Trumpove clá, ktoré poškodzujú európsku ekonomiku. EK už predtým pripravila dva zoznamy amerického tovaru, na ktorý by sa v prípade potreby zamerala odvetnými clami. Nový zoznam sa zameriava na americké služby, vrátane finančných, a zvažuje obmedzenia napríklad v oblasti verejného obstarávania, potvrdili diplomati EÚ.
Jeden z diplomatov naznačil, že by to mohlo znamenať aj vylúčenie niektorých amerických dodávateľov z európskych tendrov. Zdôraznil však, že EK zatiaľ tento zoznam nepredložila členským štátom EÚ na posúdenie.
Prípadné opatrenia v oblasti služieb by doplnili už existujúce dva balíky odvetných ciel na americký tovar. Prvý, v hodnote 72 miliárd eur, bol predstavený tento týždeň a druhý, v hodnote 21 miliárd eur, bol pripravený už na jar ako reakcia na americké clá na oceľ a hliník.
Podľa jedného z diplomatov EÚ by sa odvetné opatrenia mohli zavádzať postupne – najprv menší, potom väčší balík ciel na tovar, a až následne by sa prípadne pridali obmedzenia v oblasti služieb. Ďalší diplomat dodal, že Brusel nebude mať inú možnosť, ako reagovať „dôrazne“.
Väčšina členských štátov EÚ podporuje snahu Komisie o dosiahnutie dohody a ponecháva všetky možnosti otvorené pred prijatím odvetných opatrení.
Hlavný vyjednávač Bruselu, Maroš Šefčovič, odcestoval v stredu (16. 7.) do Washingtonu na rokovania so svojimi americkými partnermi. Komisia neposkytla bližšie informácie o priebehu stretnutí.
Otázkou ostáva, či je Európa ochotná pustiť sa do škodlivého obchodného sporu s Trumpom, ak zavedie sľúbené 30% clá. Francúzsko však nalieha na Brusel, aby zaujal ráznejší postoj a zvážil použitie svojho najsilnejšieho obchodného nástroja, známeho ako nástroj proti nátlaku, ak sa rokovania s USA ukážu ako neúspešné.
Aj keby Brusel tento nástroj aktivoval, prijatie konkrétnych opatrení by vzhľadom na zložité postupy v EÚ mohlo trvať mesiace.
Komisia by mala štyri mesiace na prešetrenie obchodných praktík krajiny, ktorú obviňuje z poškodzovania obchodu. Následne by členské štáty mali osem až desať týždňov na schválenie návrhu na konanie. Až potom by Komisia mohla pripraviť opatrenia, ktoré by nadobudli účinnosť do šiestich mesiacov.