EÚ zvažuje reakciu na situáciu v Izraeli: Na stole sú rôzne možnosti
EÚ zvažuje reštriktívne opatrenia voči Izraelu kvôli situácii v Gaze. Rozhodnutie závisí od zlepšenia humanitárnych podmienok. Čo konkrétne EÚ navrhuje?

Európska únia nevylučuje prijatie opatrení voči Izraelu v prípade nezlepšenia humanitárnej situácie v Pásme Gazy. Medzi zvažovanými krokmi figurujú obchodné obmedzenia, sankcie a ďalšie.
Content: Brusel 15. júla (TASR) – Európska únia zvažuje možnosti, ako reagovať na pretrvávajúcu humanitárnu krízu v Pásme Gazy. Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová po rokovaniach s členskými štátmi v utorok informovala, že EÚ ponecháva otvorené dvere pre prípadné reštriktívne opatrenia voči Izraelu. Podmienkou je, aby sa situácia v Pásme Gazy výrazne zlepšila. Informovala o tom agentúra AFP.
Kallasová predostrela zástupcom 27 členských štátov zoznam desiatich potenciálnych opatrení, ktoré by mohli byť reakciou na možné porušovanie asociačnej dohody medzi EÚ a Izraelom. Táto dohoda totiž podmieňuje vzájomné vzťahy dodržiavaním ľudských práv.
Medzi navrhovanými opatreniami sa nachádza pozastavenie platnosti celej dohody o spolupráci, obmedzenie obchodných stykov, uvalenie sankcií na izraelských ministrov, embargo na vývoz zbraní a dokonca aj zrušenie bezvízového styku.
Napriek narastajúcej kritike prístupu Izraela k palestínskej enkláve panuje medzi členskými štátmi EÚ v tejto otázke nejednota. Na utorkovom stretnutí sa preto nepodarilo dosiahnuť konsenzus potrebný na prijatie konkrétnych opatrení.
„Tieto možnosti zostávajú na stole a sme pripravení konať, ak Izrael nesplní svoje záväzky,“ povedala Kallasová novinárom. „Naším cieľom nie je Izrael potrestať, ale reálne zlepšiť životnú situáciu v Pásme Gazy.“
Kallasová minulý týždeň oznámila dohodu s Izraelom, ktorá má zabezpečiť otvorenie viacerých hraničných priechodov, zlepšiť distribúciu potravín, obnoviť dodávky paliva a umožniť opravu infraštruktúry pre zabezpečenie dodávok elektriny a vody.
Podľa jej pondelkového vyjadrenia Únia zaznamenáva pozitívne signály, ako je postupné otváranie priechodov, opravy elektrického vedenia, zabezpečovanie dodávok vody a zvýšený počet kamiónov s humanitárnou pomocou. Napriek tomu Kallasová zdôraznila, že situácia v Pásme Gazy je stále katastrofálna.