Európa v pazúroch peľu: Jarné alergie dosiahli alarmujúce úrovne

Program Copernicus hlási: Jarné peľové vlny v Európe boli mimoriadne silné. Alergie trápili aj tých, ktorí s nimi doteraz nemali skúsenosti.

Európa v pazúroch peľu: Jarné alergie dosiahli alarmujúce úrovne
Zdroj: teraz.sk
Tohtoročná jar priniesla pre mnohých Európanov nepríjemné prekvapenie – extrémne vysoké koncentrácie peľu, najmä brezy, ktoré vyvolali alergické reakcie aj u ľudí bez predchádzajúcich problémov.

Content: Paríž 3. júla (TASR) – Európske ovzdušie zažilo túto jar nevídaný nápor peľu. Podľa najnovšej správy programu Copernicus (CAMS) boli koncentrácie tak vysoké, že aj jedinci bez diagnostikovanej alergie pociťovali typické príznaky sennej nádchy. TASR o tom informuje na základe agentúry AFP.

Služba CAMS zaznamenala silný sezónny nárast uvoľňovania peľu z tráv a olivovníkov v južnej Európe. Severovýchodné regióny kontinentu zas čelili „extrémnym úrovniam“ peľu z brezy.

Situácia bola obzvlášť vážna vo Fínsku, kde májové merania odhalili alarmujúce koncentrácie peľu z brezy. Tie spôsobovali alergické reakcie aj u osôb, ktoré predtým alergiami netrpeli.

Vedci sa domnievajú, že zmena klímy má zásadný vplyv na produkciu a šírenie peľu a spór. Skracovanie zím a skorší nástup teplého jarného počasia vedú k skoršiemu kvitnutiu rastlín a stromov, čím sa predlžuje peľová sezóna.

V Európe trpí alergiami prenášanými vzduchom, vrátane závažných foriem astmy, približne štvrtina dospelých a 30 až 40 percent detí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpovedá, že do roku 2050 bude alergiami postihnutá už polovica európskej populácie.

Laurence Rouil, riaditeľ CAMS, upozornil, že hoci sú vysoké koncentrácie peľu na jar bežné, tohtoročná úroveň je výnimočná.

Znečistenie ovzdušia môže ďalej zvyšovať citlivosť ľudí na alergény. Problémy s alergiami tiež zhoršujú invázne druhy, ktoré sa šíria do nových oblastí.

V období od marca do mája bola kvalita ovzdušia v celej Európe negatívne ovplyvnená rozsiahlymi lesnými požiarmi. Emisie z aprílových požiarov vo Veľkej Británii boli druhé najvyššie od roku 2003. Dym z rozsiahlych lesných požiarov vo východnom Rusku zasiahol Čínu a Japonsko, zatiaľ čo koncom mája sa nad Európu dostal dym z rozsiahlych požiarov v Kanade.