Europarlament prijal uznesenie o obmedzení vývozu surovín z Číny

Europoslanci schválili opatrenia na ochranu ekonomických záujmov EÚ v súvislosti s dodávkami kritických surovín z Číny.

Europarlament prijal uznesenie o obmedzení vývozu surovín z Číny
Zdroj: teraz.sk
Európsky parlament reaguje na obavy, že Čína zneužíva svoje dominantné postavenie v dodávkach surovín na politický nátlak.

Content: Brusel/Štrasburg 10. júla (TASR) – Európsky parlament (EP) schválil vo štvrtok v Bruseli uznesenie, iniciované europoslankyňou Miriam Lexmann (EPP/KDH), zamerané na posilnenie ochrany ekonomických, bezpečnostných a strategických záujmov EÚ v oblasti zabezpečenia prístupu ku kritickým surovinám. Lexmann pre TASR zdôraznila, že ide o kľúčovú tému pre európsku bezpečnosť.

Europoslankyňa Lexmann, členka Výboru EP pre medzinárodný obchod (INTA), privítala, že parlament sa zaoberal jej návrhom na riešenie napätých vzťahov s Čínou. Uznesenie, ktoré podporilo 523 poslancov, pričom 75 bolo proti a 14 sa zdržalo, poukazuje na neoprávnené konanie Číny a vyzýva EÚ na prijatie opatrení proti takmer monopolnému postaveniu krajiny v dovoze strategických surovín.

„Je nevyhnutné otvoriť diskusiu o ekonomickej bezpečnosti, ktorá má priamy dopad aj na Slovensko. Čína totiž obmedzuje vývoz kritických surovín, ktoré sú zásadné pre náš automobilový priemysel, zdravotníctvo, obranný priemysel a energetiku,“ uviedla Lexmann.

Podľa nej ide o opakujúci sa vzorec správania, kde Čína využíva svoju dominantnú pozíciu na trhu a uplatňuje reštriktívne obchodné praktiky, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom.

„Takéto konanie nie je spravodlivé a musíme proti nemu bojovať,“ zdôraznila Lexmann. Problém je o to vážnejší, že čínske úrady vyžadujú od európskych výrobcov pri vydávaní vývozných povolení zverejňovanie citlivých údajov, ako sú konečný účel použitia výrobku, spôsob jeho použitia a dokonca aj hodnotenie „dôveryhodnosti“ odberateľskej spoločnosti. Takýto prístup vyvoláva vážne bezpečnostné, hospodárske a etické otázky, na ktoré musia zákonodarcovia EÚ reagovať.

Aktuálne obmedzenia vývozu z Číny vníma europoslankyňa ako dôkaz, že Peking je pripravený využívať svoju dominantnú pozíciu ako nástroj politického tlaku.

„Toto zámerné narúšanie dodávateľských reťazcov je súčasťou obchodnej stratégie Číny, ktorej cieľom je udržať globálnu závislosť od čínskych dodávok,“ povedala Lexmann v pléne EP. Očakáva, že Európska komisia otvorí túto tému v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a aktivuje mechanizmus proti ekonomickému nátlaku. „Musíme dať jasne najavo, že reštrikcie voči našim výrobcom nebudú tolerované,“ dodala.

V tejto súvislosti považuje za nevyhnutné urýchliť implementáciu Zákona EÚ o kritických surovinách a prijať konkrétne kroky na posilnenie európskej sebestačnosti a ochranu záujmov občanov a priemyslu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)