Europoslanci kritizujú návrh rozpočtu EÚ po roku 2027: Hrozí stagnácia
Europoslanci bijú na poplach: Navrhovaný rozpočet EÚ je nedostatočný a ohrozuje kľúčové priority. Hrozí stagnácia a škrty!

Predstavitelia Európskeho parlamentu (EP) vyjadrili vážne obavy ohľadom navrhovaného rozpočtu EÚ po roku 2027, upozorňujúc, že strop výdavkov na úrovni 1,26 % HND, ktorý zahŕňa splátky dlhu z plánu obnovy, povedie po zohľadnení inflácie k stagnácii Únie.
Content: Brusel, 16. júla (TASR) – Návrh Európskej komisie (EK) na dvojbiliónový dlhodobý rozpočet Európskej únie (EÚ) s limitom výdavkov na úrovni 1,26 % hrubého národného dôchodku (HND) EÚ vyvoláva znepokojenie v radoch Európskeho parlamentu (EP). Spravodajcovia EP pre rozpočtové otázky varujú, že tento návrh si vyžiada nepopulárne škrty v zásadných programoch Únie.
Siegfried Murešan a Carla Tavaresová, spoluspravodajcovia EP pre viacročný finančný rámec (VFR), spolu so Sandrou Gómezovou Lópezovou a Danuše Nerudovou, spoluspravodajcami pre vlastné zdroje rozpočtu, v spoločnom vyhlásení zdôraznili, že návrh EK považujú za nedostatočný a nepostačujúci na pokrytie potrieb a ambícií EÚ.
Argumentujú, že s navrhovaným stropom výdavkov na úrovni 1,26 % HND, ktorý zahŕňa 0,11 % HND určených na splátky dlhu z ozdravného plánu EÚ novej generácie (NGEU), a po zohľadnení vplyvu inflácie, bude EÚ stagnovať a nebude schopná efektívne reagovať na aktuálne výzvy.
Podľa nich návrh rozpočtu neposkytuje dostatočné finančné prostriedky pre kľúčové priority EÚ, akými sú konkurencieschopnosť, súdržnosť, poľnohospodárstvo, obrana, adaptácia na zmenu klímy a investície do udržateľného hospodárstva.
Europoslanci kritizujú, že návrh VFR prejavuje nedostatok ambícií a prináša so sebou riziká spojené s financovaním splátok úrokov z NGEU prostredníctvom programových výdavkov, čo vytvára enormný tlak na kľúčové priority a vedie k nevyhnutným škrtom.
EP už v minulosti vyjadril obavy v súvislosti s reformou VFR a varoval, že presun úspešných programov do „zastrešujúcich megafondov“, ako ich nazýva EK, predstavuje riziko oslabenia overených politík, ktoré priniesli konkrétne výsledky a zlepšili životnú úroveň občanov Európy.
Spoločné stanovisko vyjadrilo znepokojenie najmä z návrhov, ktoré by mohli oslabiť úlohu regionálnych a miestnych orgánov pri správe eurofondov a potenciálne postaviť poľnohospodárov proti regiónom alebo regióny proti národným vládam.
Spoluspravodajcovia vyjadrili znepokojenie aj nad návrhmi, ktoré by mohli odsunúť na vedľajšiu koľaj úlohu Európskeho parlamentu ako inštitúcie s rozpočtovou aj absolutórnou právomocou.
Zdôrazňujú, že akýkoľvek nový mechanizmus založený na výkonnosti, ktorý umožní členským štátom prístup k eurofondom, musí zahŕňať robustný parlamentný dohľad a nesmie obchádzať demokratickú kontrolu výdavkov EÚ.
Zhodli sa tiež, že na strane príjmov musia členské štáty EÚ splniť očakávania týkajúce sa vlastných zdrojov pre eurorozpočet. Privítali úsilie EK o prekonanie súčasnej patovej situácie v oblasti vlastných zdrojov a predstavenie viacerých možností nových zdrojov príjmov pre rozpočet Únie, ako je spotrebná daň z tabaku, zdanenie veľkých korporácií či príjmy z nerecyklovaného elektronického odpadu a elektronického obchodu.
Štyria europoslanci v spoločnom vyhlásení upozornili, že EP je pripravený využiť všetky svoje právomoci na zabezpečenie toho, aby budúci dlhodobý rozpočet zodpovedal ambíciám a výzvam Únie a bol pod plným demokratickým dohľadom.
O návrhu VFR budú v nasledujúcich dvoch rokoch rokovať experti EP s predstaviteľmi členských krajín (Rada EÚ), s cieľom dosiahnuť do konca roka 2027 dohodu o konečnej podobe dlhodobého rozpočtu.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)