Europoslanci rozhodnú o osude Európskej komisie: Hlasovanie o nedôvere
Európsky parlament bude hlasovať o návrhu na vyslovenie nedôvery Európskej komisii. Čakajú ich aj diskusie o Číne, rozpočte a suchu.

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová otvorí zasadnutie o 17:00.
Content: Štrasburg 7. júla (TASR) – Plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu prinesie kľúčové rozhodnutia. Poslanci budú diskutovať a následne hlasovať o návrhu na vyslovenie nedôvery Európskej komisii (EK). Okrem toho sa zamerajú na priority dánskeho predsedníctva v Rade Európskej únie, zložité vzťahy s Čínou a budúci dlhodobý rozpočet EÚ po roku 2027, informuje TASR.
Roberta Metsolová otvorí schôdzu o 17:00 a následne prednesie prejav venovaný 30. výročiu genocídy v Srebrenici. Po jej vystúpení sa k téme vyjadria zástupcovia jednotlivých politických skupín.
Kľúčovým bodom programu bude rozprava o návrhu na vyslovenie nedôvery EK, ktorý podporilo viac ako 70 europoslancov. Hlasovanie o tomto návrhu je naplánované na štvrtok. Na jeho schválenie je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov a zároveň väčšina všetkých poslancov EP.
Utorkový program otvorí diskusia o pripravovanom júlovom summite a vzťahoch medzi EÚ a Čínou. Poslanci predstavia svoje očakávania a s EK budú rokovať o spôsoboch riešenia obmedzení vývozu kritických surovín z Číny. O uznesení k tejto téme budú hlasovať vo štvrtok.
Dánska premiérka Mette Frederiksenová predstaví priority dánskeho predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa nesie pod mottom „Silná Európa v meniacom sa svete“. Medzi hlavné ciele patrí bezpečnosť, konkurencieschopnosť EÚ a zelená transformácia.
Poslanci sa budú venovať aj začiatku uplatňovania nariadenia EÚ o slobode médií (EMFA), ktoré má chrániť novinárov a slobodu tlače od 8. augusta.
Ďalším bodom utorkového programu je klimatický cieľ EK, ktorý navrhuje zníženie emisií skleníkových plynov v EÚ o 90 percent do roku 2040 v porovnaní s úrovňou z roku 1990.
V stredu ráno EP zhodnotí výsledky júnového summitu Európskej rady, na ktorom sa lídri členských štátov venovali vojne na Ukrajine, obranyschopnosti a konkurencieschopnosti EÚ, ako aj situácii na Blízkom východe.
Diskutovať sa bude aj o stave obchodných vzťahov s USA, najmä v kontexte hrozieb zavedenia ciel na tovar z EÚ zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Europoslanci zároveň predložia návrhy na riešenie rastúceho prílevu nevyhovujúceho a potenciálne nebezpečného tovaru z internetových obchodov mimo EÚ.
Poslanci EP budú s Komisiou a Radou EÚ diskutovať aj o prípravách na nadchádzajúcu sezónu prírodných požiarov a sucha v Európe.
Zasadnutie vyvrcholí vo štvrtok hlasovaniami, vrátane hlasovania o dôvere Komisii a uznesení o vzťahoch s Čínou. Na programe je aj otázka ľudských práv v Dubaji, Stredoafrickej republike a Sýrii.
V záverečný deň bude EP rokovať o návrhu spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) na roky 2028 – 2034. Poslanci pravdepodobne požiadajú o navýšenie rozpočtu pre SPP a o to, aby sa SPP zakladala skôr na stimuloch než len na povinnostiach poľnohospodárov. Pravdepodobne vyjadria nesúhlas so zahrnutím výdavkov na poľnohospodárstvo do jedného fondu s inými politikami, uvádza spravodajca EP.