Europoslanec Ondruš: Vykorisťovanie pracovníkov v EÚ pretrváva, treba posilniť kontroly
Zneužívanie pracovníkov z Východnej Európy v EÚ pretrváva. Ondruš navrhuje posilnenie kontrol a väčšiu zodpovednosť zamestnávateľov.

Europoslanec Ondruš kritizuje nedostatočnú efektivitu členských štátov v boji proti zneužívaniu pracovnej sily. Volá po užšej cezhraničnej spolupráci inšpektorátov práce na úrovni EÚ.
Content: Brusel 13. mája (TASR) - Slovenský europoslanec Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) upozorňuje, že členské štáty Európskej únie by mali aktívnejšie dohliadať na dodržiavanie pracovných práv zamestnancov z iných krajín Únie. Na diskusii v Európskom parlamente, ktorej sa zúčastnila aj česká novinárka Saša Uhlová, autorka knihy o pracovných podmienkach v Európe, Ondruš zdôraznil, že napriek sociálnym zámerom legislatívy EÚ dochádza k vykorisťovaniu.
Podľa Ondruša sú práva pracovníkov dobre definované, ale problémom je ich reálne uplatňovanie. Mnohí zamestnávatelia nerešpektujú práva migrujúcich pracovníkov, najmä tých z krajín strednej a východnej Európy, ktorí prichádzajú za prácou do západných krajín.
„Potrebujeme posilniť inšpekciu práce a kontrolu pracovných a životných podmienok týchto ľudí. Často nie sú informovaní o svojich právach,“ povedal Ondruš. Títo pracovníci, často pochádzajúci z ťažkých sociálnych pomerov, sú radi za akúkoľvek príležitosť zarobiť, ale nevedia, že by mohli pracovať za lepších podmienok a s vyššou mzdou.
„Tým, že sa nechávajú vykorisťovať, ubližujú sebe aj ostatným, ktorí sa dostávajú pod tlak,“ vysvetlil europoslanec.
Ondruš požaduje prehĺbenie spolupráce medzi inšpektorátmi práce na úrovni EÚ a väčšie zapojenie odborov do kontroly pracovných podmienok zahraničných pracovníkov. Navrhuje lepšiu informovanosť medzi členskými štátmi a užšiu spoluprácu na základe hodnotiacej správy Európskeho orgánu práce (ELA) v Bratislave. Zvažuje aj rozšírenie inšpekčných právomocí ELA a spoločné kontroly s inšpektormi z krajín pôvodu pracovníkov, čo by pomohlo prekonať jazykové a kultúrne bariéry.
Ondruš upozorňuje aj na problém sprostredkovateľských agentúr, ktorých ponuky často nezodpovedajú realite. Presadzuje „spoločnú zodpovednosť“, aby za nedodržané sľuby pri nábore pracovníkov bol potrestaný nielen sprostredkovateľ, ale aj zamestnávateľ.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)