Experti varujú: Postkvantové šifrovanie je nevyhnutné pre ochranu dát
Útočníci už zbierajú šifrované dáta, aby ich v budúcnosti prelámali pomocou kvantových počítačov. Je čas na prechod na novú úroveň kybernetickej bezpečnosti.

Vzhľadom na hrozbu kvantových počítačov je prechod na postkvantové šifrovanie kľúčový pre zabezpečenie citlivých dát.
Content: Bratislava 21. júla (TASR) – Slovensko musí urýchlene prejsť na postkvantové šifrovacie metódy, ktoré dokážu odolať útokom z kvantových počítačov a chrániť dáta. Podľa prezidenta Asociácie kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky, Tibora Straku, útočníci už dnes zhromažďujú šifrované informácie s cieľom ich prelomiť, keď budú mať k dispozícii kvantové technológie. Hovorkyňa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), Kristína Petro Garaiová, potvrdila, že úrad stanovil časový rámec pre nahradenie súčasných šifrovacích algoritmov novými, kvantovo odolnými verziami.
Straka vysvetlil, že dnešné šifrovacie štandardy sú založené na matematických problémoch, ktoré sú pre bežné počítače prakticky neriešiteľné. Kvantové počítače však tieto problémy dokážu riešiť oveľa rýchlejšie, čo si vyžaduje prechod na pokročilejšie metódy šifrovania.
Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) v USA už v auguste minulého roka zverejnil prvé postkvantové štandardy pre šifrovanie dát, ktoré boli v marci 2025 rozšírené. Európska komisia odporučila členským štátom zosúladiť národné stratégie pre prechod na postkvantovú kryptografiu ešte v apríli 2024 a v júni tohto roka predstavila plán pre koordinovaný prechod.
Podľa tohto plánu by mali byť do konca roka 2026 identifikované rizikové systémy a pripravené stratégie prechodu. Do roku 2030 by mali byť najrizikovejšie aplikácie a systémy kritickej infraštruktúry zabezpečené postkvantovým šifrovaním a do roku 2035 by mal byť tento prechod dokončený vo všetkých relevantných systémoch.
Bezpečnostný štandard pre šifrovanie, ktorý NBÚ vydal minulý rok, definuje povolené metódy šifrovania pre ochranu utajovaných informácií. Tento štandard nie je verejne dostupný, pretože je sám utajený.
NBÚ v súčasnosti pracuje na certifikácii systému šifrovej ochrany informácií, ktorý spĺňa požiadavky aktualizovaného štandardu a implementuje nové postkvantové algoritmy. Ukončenie certifikačného procesu sa očakáva do konca roka 2025. Úrad tiež pripravuje verejne dostupnú verziu odporúčaní, ktorá bude obsahovať odporúčané algoritmy a harmonogram ich nasadenia v rôznych oblastiach.
Straka zdôraznil, že kľúčovú úlohu na Slovensku zohráva NBÚ a prevádzkovatelia dôležitých národných digitálnych služieb. "Asociácia kritickej infraštruktúry SR je hrdá na svoju aktívnu účasť na procese prípravy prechodu na revolučné šifrovacie technológie," uviedol Straka, dodávajúc, že experti asociácie patria medzi lídrov vo vývoji šifrovacích riešení na medzinárodnej úrovni.