Farmári protestujú v Bruseli: Obavy o budúcnosť európskeho poľnohospodárstva
Európski farmári žiadajú zachovanie silnej spoločnej poľnohospodárskej politiky a obávajú sa o budúcnosť potravinovej bezpečnosti.

Stovky farmárov z celej Európy demonštrovali pred budovami európskych inštitúcií v Bruseli, vyjadrujúc svoje znepokojenie nad pripravovanou reformou rozpočtu EÚ.
Content: Brusel 16. júla (TASR) - V deň zverejnenia návrhu dlhodobého rozpočtu Európskej únie (EÚ) na roky 2028 – 2034 Európskou komisiou (EK), sa európski farmári z rôznych členských krajín opätovne zišli v Bruseli, aby vyjadrili svoj nesúhlas s pripravovanými zmenami. Andrej Gajdoš, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), viedol slovenskú delegáciu, uvádza spravodajca TASR.
Nespokojní farmári, reprezentujúci rôzne profesijné a odborárske združenia, prešli spred Európskeho parlamentu (EP) až pred sídlo EK, kde práve prebiehalo zasadnutie kolégia komisárov venované viacročnému finančnému rámcu (VFR).
Hlavným posolstvom demonštrácie bolo „Potravinová bezpečnosť je bezpečnosť“, zdôrazňujúc potrebu silnej a adekvátne financovanej spoločnej poľnohospodárskej politiky. Transparenty vyzývali predsedníčku EK, aby sa v rozpočte nezabudlo na poľnohospodárov.
Gajdoš pre TASR uviedol, že európski farmári sa zasadzujú za samostatný rozpočet pre agrosektor. Vyjadril obavy z uniknutých informácií o príprave VFR, ktoré naznačujú zlúčenie fondov pre poľnohospodárstvo s prostriedkami pre politiku súdržnosti, ako aj hrozbu zrušenia dvojpilierovej štruktúry spoločnej poľnohospodárskej politiky.
„Prvý pilier zaisťuje spravodlivý príjem pre poľnohospodárov, zatiaľ čo druhý pilier podporuje rozvoj vidieka a agroalimentárne služby pre obyvateľstvo,“ vysvetlil Gajdoš.
Dodal, že SPPK a poľnohospodári kategoricky odmietajú zlúčenie pilierov a navrhujú vytvorenie tretieho piliera, ktorý by sa zameriaval na rizikové fondy pre agrosektor. „Obávame sa aj zníženia celkového rozpočtu. Požadovali sme jeho navýšenie, minimálne s ohľadom na infláciu,“ spresnil.
Za rizikové považujú farmári aj snahy EK presunúť časť rozpočtu pre agrosektor do rozhodovacej právomoci jednotlivých členských štátov, čo by podľa nich viedlo k výraznej nerovnosti na vnútornom trhu EÚ. „Domnievame sa, že je to začiatok konca spoločnej poľnohospodárskej politiky, proti čomu sa musíme a aj budeme ozývať,“ povedal.
Gajdoš potvrdil, že stredajší návrh EK je len úvodným krokom. Do konca roka 2027 budú o konečnej podobe VFR rokovať Európsky parlament a Rada EÚ, čo dáva poľnohospodárom priestor na vyvíjanie tlaku a presadzovanie svojich záujmov. Uviedol, že agrosektor už o týchto otázkach komunikuje s niektorými vládami a poslancami EP.
„Zaslali sme list premiérovi SR, v ktorom vyjadrujeme náš nesúhlas s touto reformou európskeho rozpočtu. Uvedomujeme si, že ide len o prvotný návrh Európskej komisie a práca pre nás sa len začína. Čakajú nás náročné rokovania a vysvetľovanie politikom a úradníkom, prečo musí byť rozpočet silný a skôr navýšený ako redukovaný,“ uzavrel Gajdoš.