Fico kritizuje pandemickú dohodu WHO, hovorí o ohrození suverenity

Premiér Fico odmieta podporu pandemickej dohody, argumentuje narušením suverenity a zásahom do ľudských práv. Aké sú jeho ďalšie výhrady?

Fico kritizuje pandemickú dohodu WHO, hovorí o ohrození suverenity
Zdroj: teraz.sk
Slovenský premiér Robert Fico vyjadril vážne obavy ohľadom medzinárodnej dohody o pandémiách, ktorú formálne prijala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Content: Bratislava, 20. mája (TASR) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) zdôraznil, že Slovensko má opodstatnené dôvody na to, aby nepodporilo pandemickú dohodu WHO. Podľa neho dohoda obsahuje sporné body, ktoré potenciálne obmedzujú právomoci členských štátov, zasahujú do základných ľudských práv a jej súčasťou sú nejasné prílohy. Fico to uviedol na tlačovej konferencii na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Zdôraznil, že slovenská delegácia v Ženeve konala v súlade s vládnym mandátom.

„Vláda rozhodla, že delegácia má žiadať o hlasovanie o pandemickej zmluve a hlasovať proti nej,“ povedal premiér. Vysvetlil, že nepodporenie dohody znamenalo hlasovať proti alebo sa zdržať hlasovania. Dodal, že toto rozhodnutie nebolo prijaté unáhlene, ale po dôkladnom zvážení, a zohľadňovalo stanovisko Ministerstva spravodlivosti SR.

„Delegácia splnila presne to, čo jej vláda SR uložila,“ uviedol Fico a poukázal na to, že Slovensko nebolo jedinou krajinou, ktorá sa pri hlasovaní zdržala. Medzi ďalšími krajinami, ktoré mali výhrady, spomenul Izrael, Rusko, Taliansko a Poľsko. „S pandemickou dohodou má problém viacero krajín, hlasovania sa nezúčastnilo až 40 štátov,“ doplnil.

Neskôr premiér na sociálnej sieti reagoval na vyjadrenia koaličnej strany Hlas-SD ohľadom perspektívy dohody. „Žiadna perspektíva neexistuje. Smer-SD ju nikdy nepodporí. Je to zlá a nebezpečná dohoda. Som hrdý, že sme v WHO otvorili hlasovanie a pridali sa k nám krajiny ako Poľsko, Taliansko, Holandsko, Bulharsko a Izrael,“ napísal Fico. Podľa jeho slov mal Hlas-SD naliehať, aby sa Slovensko pri hlasovaní len zdržalo.

WHO formálne prijala medzinárodnú dohodu o prevencii a kontrole pandémií na svojom výročnom zasadnutí v Ženeve. Schváleniu dohody predchádzalo pondelkové hlasovanie na Výbore A Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, kde uznesenie odporúčajúce prijatie dohody podporilo 124 štátov. Proti nehlasoval nikto, zdržalo sa 11 štátov, vrátane Slovenska, Iránu, Izraela, Ruska, Talianska a Poľska.