Fico navrhuje diskusiu o reforme demokracie, spomína Čínu ako inšpiráciu

Premiér Fico vyzýva na diskusiu o reforme demokracie, pričom ako príklad efektívneho riadenia spomenul Čínu. Odmieta sankcie poškodzujúce Slovensko.

Fico navrhuje diskusiu o reforme demokracie, spomína Čínu ako inšpiráciu
Zdroj: teraz.sk
Premiér Fico zopakoval svoj nesúhlas s vytváraním nových deliacich línií medzi Európou a Ruskom, zároveň otvoril tému reformy demokratických systémov.

Content: Bratislava 17. mája (TASR) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyvolal debatu o potrebe reformy demokratických politických systémov. Dôvodom je podľa neho "parlamentný chaos", ktorý pozoruje nielen na Slovensku, ale aj v iných európskych krajinách. V diskusii na STVR Sobotné dialógy poukázal na Čínu ako na štát, ktorý efektívne riadi svoju krajinu. Fico zároveň potvrdil svoj postoj k sankciám voči Rusku, ktoré považuje za škodlivé pre Slovensko, a preto by prípadné referendum o ich neuplatňovaní podporil. Ubezpečil verejnosť, že s prezidentom Petrom Pellegrinim má korektné vzťahy. V súvislosti s prešetrovaním pandémie COVID-19 premiér naďalej plne dôveruje splnomocnencovi vlády Petrovi Kotlárovi.

Fico opakovane zdôraznil, že odmieta snahy o vytvorenie novej "železnej opony" medzi Európou a Ruskom a vyjadril rešpekt voči Číne. "Myslím si, že Čína dnes ako stabilná krajina demonštruje, že existujú aj iné modely riadenia, ktoré sú ekonomicky veľmi úspešné. Ako chceme konkurovať Číne, ktorá plní svoje ciele, s naším štýlom vládnutia v Európe a na Slovensku?" pýtal sa Fico, pričom vyjadril obavy, že ju nikdy nedobehneme. "Apelujem na to, aby sme začali diskutovať o reforme demokratických politických systémov založených na slobodných a demokratických voľbách, aby sme ukončili tento parlamentný politický chaos, ktorý sa netýka iba Slovenska, ale takmer všetkých európskych krajín," povedal s tým, že by mali súperiť seriózne politické strany s jasnými programami. Fico avizoval, že v jeseni plánuje návštevu Vietnamu a Kuby.

Premiér sa vrátil aj k svojej nedávnej návšteve Moskvy, kde s ruským prezidentom Vladimirom Putinom hovoril o možnosti prímeria a o tom, ako by ostatné krajiny mohli prispieť k mieru. Domnieva sa, že kľúčom k riešeniu sú priame rokovania medzi Putinom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Podľa jeho slov má Putin v Rusku silnú podporu verejnosti.

"Sankcie sú ako mor a ja odmietam sankčnú politiku," vyhlásil Fico a dodal, že sankcie skôr poškodili Európu, zatiaľ čo Rusko sa im rýchlo prispôsobilo. Odmieta návrhy na nové sankčné balíky, najmä v čase, keď sa diskutuje o mieri. Na odmietnutie sankcií Fico nepotrebuje referendum, ale ak by sa konalo, podporil by ho. V prípade, že by sa objavili sankcie, ktoré by poškodili Slovensko, bude ich vetovať.

Fico uviedol, že s prezidentom Pellegrinim má "veľmi dobrú neformálnu komunikáciu" a informoval ho aj o svojich stretnutiach v Rusku. Zopakoval, že Pellegrini bol zvolený aj vďaka Smeru-SD, ale rešpektuje jeho nezávislé postavenie.

Premiér zdôraznil, že politici by mali prevziať zodpovednosť v prípade vážnych podozrení. Reagoval tak na rozhodnutie Súdneho dvora EÚ o pochybeniach Európskej komisie pri odmietnutí zverejniť textové správy medzi predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer. Fico to označil za vážne zlyhanie a problém celej Európskej komisie.

V prípade, že by Slovenská akadémia vied potvrdila enormne vysoký výskyt DNA alebo látok, ktoré neuvádza výrobca vo vakcínach proti COVID-19, vláda by sa musela rozhodnúť, či vstúpi do sporu s farmaceutickou firmou. Kotlár má podľa neho jediný cieľ: odhaliť pravdu o tom, čo sa dialo počas pandémie. Nevidí dôvod na jeho odvolanie a podporuje ho v jeho práci.