Fico: Obchodné vojny a prerušenie dodávok z Ruska - kľúčové výzvy

Premiér Fico označil obchodné vojny a potenciálne zastavenie dodávok energií z Ruska za najväčšie ekonomické hrozby pre Slovensko.

Fico: Obchodné vojny a prerušenie dodávok z Ruska - kľúčové výzvy
Zdroj: teraz.sk
Vláda urýchlene rieši pomoc pre slovenské firmy a zamestnancov prostredníctvom úprav v systéme kurzarbeit.

Content: Bratislava, 11. mája (TASR) – Dve hlavné prekážky, ktorým čelí slovenská ekonomika, sú eskalujúce obchodné konflikty vedené Spojenými štátmi a hrozba úplného prerušenia dodávok kľúčových energetických surovín z Ruska. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to oznámil na nedeľnej tlačovej konferencii, pričom zdôraznil potrebu rýchlych opatrení na podporu slovenských podnikov a ich zamestnancov. V tejto súvislosti sa plánuje urýchlené schválenie zmien v systéme kurzarbeit.

Fico varoval, že obchodná vojna s USA by mohla mať pre Slovensko, vzhľadom na silnú koncentráciu automobilového priemyslu, vážne dôsledky. Pripomenul, že Spojené štáty už uvalili 25% clo na dovoz automobilov. „Opätovne potvrdzujem, že vláda je pripravená promptne reagovať a upraviť zákon o skrátenej práci. Pôvodný zákon bol prijatý v reakcii na pandémiu COVID-19, no nepočítal s obmedzením výroby v dôsledku ciel,“ vysvetlil Fico.

Premiér informoval, že Národná rada SR by mala novelu zákona prerokovať v zrýchlenom režime už na najbližšej schôdzi koncom mája. „Cieľom je umožniť zamestnávateľom, najmä automobilkám, udržať zamestnanosť. Ľudia by mali možnosť pracovať na skrátený úväzok, prípadne zostať doma, pričom si zachovajú pracovný pomer a dostanú značnú časť mzdy,“ dodal. V príslušnom fonde je momentálne k dispozícii takmer 200 miliónov eur, čo by malo v úvodnej fáze postačovať.

Druhou zásadnou otázkou pre vládu je podľa Fica potenciálne zastavenie dodávok plynu, ropy a jadrových materiálov z Ruskej federácie, ako to navrhuje Európska komisia (EK). Slovensko s takýmto návrhom nesúhlasí a čaká na konkrétne legislatívne návrhy, ku ktorým sa chce aktívne vyjadriť.

„Chcem jasne povedať, že ak budú tieto legislatívne akty v súlade s cestovnou mapou EK, Slovenská republika bude hlasovať proti nim. Ak by sa vyžadovala jednomyseľnosť, sme pripravení takéto rozhodnutia vetovať,“ zdôraznil premiér.

Zároveň vyjadril obavu, že veľké krajiny EÚ si v tejto veci presadia hlasovanie kvalifikovanou väčšinou, a budú tak rozhodovať aj za menšie štáty. „V takom prípade budeme môcť iba vyjadriť nesúhlas s týmito nezmyselnými návrhmi,“ uzavrel predseda vlády.