Fidži proti vojenskej prítomnosti Číny v Tichomorí

Fidžijský premiér Rabuka varuje pred súperením veľmocí v Tichomorí a zdôrazňuje potrebu mieru a nezávislej rozvojovej pomoci.

Fidži proti vojenskej prítomnosti Číny v Tichomorí
Zdroj: teraz.sk
Fidži vyjadrilo znepokojenie nad rastúcim vplyvom Číny v tichomorských ostrovných štátoch a potenciálnou vojenskou prítomnosťou v regióne.

Content: Suva, 2. júla (TASR) - Fidži si neželá vojenskú prítomnosť Číny v strategicky dôležitej oblasti južného Tichého oceánu. Premiér Sitiveni Rabuka zdôraznil, že tento región by mal zostať zónou mieru, bez ambícií súperiacich veľmocí. Agentúra AFP informovala o tomto stanovisku.

Čína už dlhodobo posilňuje svoj vplyv v tichomorských ostrovných štátoch prostredníctvom rozsiahlych investícií do infraštruktúry. Stovky miliárd dolárov smerovali do výstavby štadiónov, vládnych budov, nemocníc a ciest v krajinách ako Šalamúnove ostrovy a Vanuatu. Táto aktivita viedla k tomu, že Šalamúnove ostrovy, Kiribati a Nauru prerušili diplomatické vzťahy s Taiwanom a nadviazali ich s Čínou.

Rabuka odmietol špekulácie, že by Čína mohla svoj rastúci vplyv premeniť na trvalú bezpečnostnú prítomnosť a zriadiť vojenské základne v ostrovných štátoch. Dohoda medzi Šalamúnovými ostrovmi a Čínou z roku 2022 vyvoláva obavy, že Peking by mohol toto súostrovie využiť ako vojenskú základňu.

„Ak by chceli prísť, kto by ich privítal? Fidži nie. A myslím si, že Čína si to dobre uvedomuje,“ povedal Rabuka novinárom v Austrálii.

Zdôraznil, že rozvojová pomoc pre tichomorské štáty, ktoré sú obzvlášť zraniteľné voči dopadom klimatických zmien, by nemala byť podmienená politickými požiadavkami.

„Nechceme, aby sa v Tichomorí odohrávalo súperenie veľmocí. Účasť Číny na našom rozvoji by nemala ovplyvniť naše vzťahy s Austráliou, Novým Zélandom a Amerikou,“ dodal Rabuka.