Ford v Európe: Kríza a Hrozba Štrajku v Nemecku

Automobilka Ford bojuje o prežitie v Európe. Prepúšťanie a nízky podiel na trhu vedú k potenciálnemu štrajku a prehodnoteniu stratégie.

Ford v Európe: Kríza a Hrozba Štrajku v Nemecku
Zdroj: teraz.sk
Americký automobilový gigant Ford čelí v Európe vážnym výzvam, pričom v nemeckých závodoch v Kolíne nad Rýnom hrozí historicky prvý štrajk od roku 1930.

Content: Bochum 12. mája (TASR) – Budúcnosť automobilky Ford v Európe vyzerá neisto. Ferdinand Dudenhöffer, riaditeľ Centra automobilového výskumu v Bochume, varuje pred pretrvávajúcimi ťažkosťami spoločnosti. Informuje o tom agentúra DPA.

„Situácia je kritická a vyhliadky sú ešte horšie. Ford je v európskom segmente osobných vozidiel príliš malý na to, aby bol ziskový, a tento stav sa pravdepodobne nezmení,“ uviedol Dudenhöffer.

V nemeckých závodoch v Kolíne nad Rýnom panuje napätie, keďže zamestnanci zvažujú štrajk v reakcii na plány na znižovanie nákladov. Ide o prvý takýto protest od založenia závodu pred takmer storočím.

Dudenhöffer poukazuje na nízky objem predaja a vysoké náklady na prácu ako na hlavné prekážky pre úspešné pôsobenie Fordu v Európe. Spoločnosť dlhodobo stráca podiel na trhu v Nemecku aj v celej Európe.

„Ford sa neustále zmenšuje. Jeho súčasná veľkosť v Európe neumožňuje zmysluplné pokračovanie v prevádzke za súčasných podmienok,“ dodal expert.

Európska centrála spoločnosti Ford sídli v Kolíne nad Rýnom, kde prevádzkuje dva závody. V súčasnosti zamestnávajú 11 500 ľudí, čo je výrazný pokles oproti 20 000 zamestnancom v roku 2018.

Podľa oficiálnych údajov dosiahol podiel Fordu na nemeckom trhu s novými automobilmi v minulom roku len 3,5 %, čo je pokles z 5 % pred dvoma rokmi. Vyšší podiel dosahuje spoločnosť v segmente úžitkových vozidiel, ktoré sa však v Nemecku nevyrábajú.

Dudenhöffer navrhuje dve riešenia pre európske problémy Fordu. Prvým je predaj európskej divízie materskou spoločnosťou, čím by sa „zbavila problému“. Druhou možnosťou je vytvorenie spoločného podniku s iným výrobcom automobilov, čo by viedlo k vyšším objemom a nižším nákladom. Týmto spôsobom by sa Ford Europe „mohol konečne stať konkurencieschopným,“ povedal Dudenhöffer a ako potenciálneho partnera navrhol francúzsku automobilku Renault.