Francúzska astronautka ochutná vesmírnu kuchyňu od michelinskej šéfky
Francúzska astronautka si na ISS pochutí na delikatesách od Anne-Sophie Picovej. Jedlá musia spĺňať špeciálne požiadavky pre vesmírne podmienky.

Sophie Adenotová si v roku 2026 zoberie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) gurmánske jedlá, ktoré pre ňu pripraví šéfkuchárka ovenčená michelinskými hviezdami.
Content: Paríž 2. júla (TASR) – Keď sa francúzska astronautka Sophie Adenotová v roku 2026 vydá na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), bude mať so sebou kúsok Francúzska v podobe špeciálne pripravených jedál. O jej vesmírne menu sa postará Anne-Sophie Picová, renomovaná šéfkuchárka s desiatimi michelinskými hviezdami. Informovala o tom agentúra AFP.
Adenotová sa môže tešiť na delikatesy ako velouté z tresky, kuracie mäso s krémovou polentou, lahodnú polievku z homára, tradičnú kačaciu pečeň foie gras, klasickú cibuľovú polievku a čokoládový krém s lieskovými orieškami. Európska vesmírna agentúra (ESA) tieto detaily zverejnila v stredu.
Príprava jedál pre astronautov na ISS je náročná. Musia byť ľahké, nesmú sa príliš drobiť a musia vydržať skladovanie až dva roky. Čerstvé ovocie a zelenina sú dostupné len krátko po príchode zásobovacej lode zo Zeme. Preto väčšina jedál pre vesmírne misie prechádza procesom konzervovania, vákuového balenia alebo sušenia mrazom.
ESA uvádza, že jedno z desiatich jedál je vždy pripravované na mieru pre konkrétneho člena posádky, podľa jeho osobných preferencií. „Zdieľanie jedla počas misie je pre nás spôsob, ako pozvať ostatných členov posádky, aby spoznali našu kultúru. Je to silný zážitok, ktorý nás spája,“ povedala Adenotová.
Anne-Sophie Picová, držiteľka desiatich michelinských hviezd a v roku 2011 ocenená ako najlepšia šéfkuchárka rebríčkom The World's 50 Best Restaurants, priznala, že príprava menu pre astronautku bola „vzrušujúcou výzvou“. Jej príspevok pozostáva zo štyroch predjedál, dvoch hlavných jedál a dvoch dezertov.
Adenotová, bývalá pilotka helikoptér, sa na svoju prvú cestu na ISS pripravuje v roku 2026. V marci sa na Zem vrátila dvojica astronautov NASA po viac ako deviatich mesiacoch strávených na ISS. Ich pôvodne osemdňová misia sa v júni minulého roka predĺžila kvôli technickým problémom s loďou Starliner spoločnosti Boeing, ktorá sa musela vrátiť na Zem bez posádky. Astronauti sa nakoniec vrátili na palube lode SpaceX Crew-9.