Francúzsko: Masívna petícia proti kontroverznému pesticídu Acetamiprid

Viac ako 800 000 ľudí podpísalo petíciu proti zákonu povoľujúcemu používanie acetamipridu, pesticídu toxického pre včely a ekosystémy.

Francúzsko: Masívna petícia proti kontroverznému pesticídu Acetamiprid
Zdroj: teraz.sk
Nový francúzsky zákon, ktorý opätovne povoľuje používanie pesticídu acetamiprid, čelí silnému odporu verejnosti kvôli jeho potenciálnym rizikám pre životné prostredie a zdravie.

Content: Paríž, 20. júla (TASR) - Kontroverzný zákon, ktorý vo Francúzsku umožňuje návrat zakázaného pesticídu acetamiprid, vyvolal vlnu nevôle. Petíciu proti tomuto zákonu, známemu ako Duplombov zákon, podpísalo do nedele už viac ako 800 000 občanov.

Agentúra AFP upozorňuje, že predmetný zákon, pomenovaný po poslancovi Laurentovi Duplombovi, povoľuje používanie acetamipridu. Táto látka je známa svojou škodlivosťou pre opeľovače, najmä včely, a negatívnym dopadom na celkové ekosystémy. Parlament zákon schválil 8. júla, no zatiaľ nenadobudol platnosť.

Zákon bol prijatý s cieľom zmierniť obmedzenia pre francúzskych poľnohospodárov.

Odpoveďou na schválenie zákona bola petícia, ktorú iniciovala 23-ročná študentka Eléonore Patteryová. K petícii sa pripojili aj známe osobnosti, vrátane hercov a politikov z ľavicového spektra.

Patteryová, ktorá sa pripravuje na kariéru v oblasti environmentálneho zdravia, ostro kritizuje nový zákon ako „vedecký, etický, environmentálny a zdravotný nezmysel“. Podľa nej predstavuje „útok na verejné zdravie, biodiverzitu, klimatickú politiku, potravinovú bezpečnosť a zdravý rozum“.

Acetamiprid, patriaci do skupiny neonikotinoidných insekticídov, je vo Francúzsku zakázaný od roku 2018, hoci v Európskej únii je jeho používanie stále povolené.

Pesticíd sa používa najmä pri pestovaní cukrovej repy a lieskových orechov. Pestovatelia argumentujú, že nemajú účinnú alternatívu proti škodcom a čelia tak neférovej konkurencii.

Na druhej strane, včelári označujú acetamiprid za „zabijaka včiel“.

Účinky látky na ľudské zdravie sú predmetom obáv, avšak nedostatok rozsiahlych vedeckých štúdií zatiaľ neumožňuje jednoznačne určiť všetky riziká spojené s jej používaním.

Petícia požaduje „okamžité zrušenie“ sporného zákona a „konzultácie s verejnosťou za účasti odborníkov z oblasti zdravotníctva, poľnohospodárstva, životného prostredia a práva“.

AFP dodáva, že hoci petície vo Francúzsku automaticky nezaručujú zrušenie zákona, rozsiahla verejná podpora iniciatívy by mohla viesť k opätovnému otvoreniu parlamentnej diskusie o tejto problematike.

Francúzske zákony stanovujú, že ak petícia získa 500 000 overených podpisov, Národné zhromaždenie môže rozhodnúť o usporiadaní verejnej diskusie k danému problému.

Už koncom júna, ešte pred schválením zákona, sa konali po celom Francúzsku protesty, na ktorých sa zúčastnili tisíce ľudí – vrátane farmárov, environmentálnych aktivistov a vedcov – s cieľom dosiahnuť stiahnutie návrhu zákona.