G20 zdôrazňuje autonómiu centrálnych bánk

Ministri financií a bankári G20 potvrdili autonómiu centrálnych bánk. Riešili globálne ekonomické výzvy a zaviazali sa k užšej spolupráci.

G20 zdôrazňuje autonómiu centrálnych bánk
Zdroj: teraz.sk
Na stretnutí v Južnej Afrike sa poprední predstavitelia G20 zhodli na dôležitosti nezávislosti centrálnych bánk.

Content: Durban 20. júla (TASR) – Skupina G20, združujúca 19 krajín a Európsku úniu, vydala po dvojdňovom rokovaní v Južnej Afrike komuniké, v ktorom zdôraznila zásadnú úlohu nezávislých centrálnych bánk. Podľa agentúry Reuters sa členovia zaviazali k posilneniu vzájomnej spolupráce. Išlo o prvé vyhlásenie G20 od októbra minulého roka.

Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk upozornili na pretrvávajúcu neistotu v svetovej ekonomike, ktorú komplikujú ozbrojené konflikty, obchodné spory a čoraz častejšie extrémne výkyvy počasia.

Diskusia o nezávislosti centrálnych bánk bola vyvolaná aj predošlou kritikou amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu šéfa Federálneho rezervného systému (Fed) Jeromeho Powella kvôli údajne nedostatočnému znižovaniu úrokových sadzieb. Tieto útoky vyvolali turbulencie na globálnych finančných trhoch.

Komuniké bolo prijaté za neúčasti amerického ministra financií Scotta Bessenta. Spojené štáty zastupoval štátny tajomník ministerstva financií pre medzinárodné záležitosti Michael Kaplan. Bessent sa nezúčastnil ani na predchádzajúcom stretnutí ministrov financií G20 vo februári. USA majú v decembri prevziať rotujúce predsedníctvo G20.

„Centrálne banky sú plne odhodlané zabezpečovať cenovú stabilitu v súlade so svojimi mandátmi a budú naďalej upravovať svoje politiky na základe aktuálnych dát. Nezávislosť centrálnych bánk je pre dosiahnutie tohto cieľa kľúčová,“ uvádza sa v komuniké.

Námestník ministra financií Južnej Afriky David Masondo pre novinárov uviedol, že závery obsiahnuté v komuniké boli „odsúhlasené všetkými členmi“ a zameriavajú sa na „strategické makroekonomické otázky“.

V komuniké sa tiež uznáva „dôležitosť Svetovej obchodnej organizácie (WTO) pre riešenie obchodných otázok“, zároveň sa však konštatuje, že táto organizácia potrebuje reformu.

Hoci komuniké vydané skupinou G20, ktorá sa stala platformou pre spoluprácu v boji proti globálnej finančnej kríze v roku 2008, nie je právne záväzné, dohoda sa považuje za úspech.

Juhoafrický minister financií Enoch Godongwana po stretnutí skupiny označil dosiahnutie komuniké v súčasnej situácii za významný úspech.

Hoci komuniké ako ekonomické riziká uvádza aj „extrémne poveternostné udalosti a prírodné katastrofy“, klimatickým zmenám sa stretnutie priamo nevenovalo. Pozoruhodná je absencia slova „clo“ v dokumente, ktorý sa namiesto toho odvolával na „obchodné napätie“.

Trumpova colná politika narušila pravidlá globálneho obchodu a negatívne ovplyvnila ekonomické vyhliadky takmer všade. Okrem základných ciel vo výške 10 % na všetok dovoz do USA a špecifických ciel vo výške 50 % na oceľ a hliník, 25 % na automobily, USA hrozia od 1. augusta aj clami na farmaceutické výrobky a meď, a tiež recipročnými clami mnohým obchodným partnerom vrátane EÚ.

Južná Afrika sa v rámci motta svojho predsedníctva „Solidarita, rovnosť, udržateľnosť“ zamerala na presadzovanie africkej agendy, ktorej témy zahŕňajú vysoké náklady na kapitál a financovanie opatrení v oblasti zmeny klímy.

Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk v komuniké uviedli, že sú odhodlaní riešiť dlhovú zraniteľnosť krajín s nízkymi a strednými príjmami efektívnym, komplexným a systematickým spôsobom.